"Nie waham się powiedzieć, że jestem pod wrażeniem". Błaszczak gratuluje 82-latce. Przechytrzyła oszusta

Polska
"Nie waham się powiedzieć, że jestem pod wrażeniem". Błaszczak gratuluje 82-latce. Przechytrzyła oszusta
PAP/Andrzej Damazy

"Mam nadzieję, że w razie potrzeby każdy będzie umiał zachować się tak jak Pani" – napisał szef MSWiA Mariusz Błaszczak w liście do 82-letniej mieszkanki Gliwic. Kobieta doprowadziła do ujęcia oszusta działającego "metodą na policjanta".

List od ministra wręczyli kobiecie policjanci z Komendy Miejskiej Policji w Gliwicach, wśród nich funkcjonariusze, którzy zatrzymali fałszywego policjanta przed jej domem.

 

Oszust zadzwonił do 82-latki informując, że jej córka popełniła poważne przestępstwo i grozi jej kara więzienia. Zaproponował, że za 130 tys. zł "zapomni o sprawie". Niedoszła ofiara okazała się jednak sprytniejsza od oszusta. Negocjowała kwotę do 100 tys. zł, po czym poprosiła o czas na zebranie tej sumy. Natychmiast skontaktowała się z córką, aby potwierdzić, że historia o przestępstwie jest fałszywa. Następnie powiadomiła policję i umówiła się z oszustem na przekazanie pieniędzy. Funkcjonariusze aresztowali 64-letniego mężczyznę, kiedy tylko ten pojawił się na miejscu.

 

"Stała się Pani przykładem do naśladowania dla wszystkich"

 

"Nie waham się powiedzieć, że jestem pod wrażeniem Pani postępowania" – napisał minister Błaszczak do 82-latki. "Pomagając ująć tego człowieka nie tylko uniknęła Pani oszustwa, ale też stała się Pani przykładem do naśladowania dla wszystkich, którzy mogą mieć nieszczęście znalezienia się w podobnej sytuacji." - dodał.

 

 

Ministerstwo przypomniało przy okazji, że ofiarą oszustw dokonywanych "metodą na policjanta" lub "metodą na wnuczka" padają przede wszystkim osoby starsze. Przestępcy podają się za funkcjonariuszy lub członków rodziny, próbując namówić rozmówcę do przekazania pieniędzy.

 

Wiedzę o metodach działania oszustów przekazują też policjanci. Przypominają o programie "Dzielnicowy Bliżej Nas" oraz o aplikacji "Moja Komenda", która umożliwia szybki kontakt z dzielnicowym.

 

polsatnews.pl

 

luq/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie