"Łamanie prawa wśród policjantów będzie surowo karane" - wiceszef MSWiA

Polska
"Łamanie prawa wśród policjantów będzie surowo karane" - wiceszef MSWiA
Polsat News

Wszelkie przejawy sprzeniewierzenia się etosowi służby i łamanie prawa wśród policjantów będzie surowo karane. Policjant musi być wzorem - powiedział w niedzielę podczas święta policji w Suwałkach (Podlaskie) wiceminister spraw wewnętrznych i administracji Jarosław Zieliński.

Zieliński uczestniczył w Suwałkach w obchodach 98. rocznicy powstania polskiej policji. Podczas uroczystości wręczył policjantom awanse i nagrody.

 

W swoim przemówieniu zapewnił, że w Polsce jest bezpiecznie, policja pracuje sprawnie i dobrze, ale zdarzają się przypadki łamania prawa wśród funkcjonariuszy. Zaprzeczył jednak, jakoby policję dosięgnęła jakaś czarna seria. - Nie ma żadnej czarnej serii w policji, są tylko przypadki - podkreślił.

 

"Proszę was, żeby pilnować etosu służby i roty ślubowania"

 

- Przy wielkim wysiłku tej stutysięcznej formacji, jeden przypadek lub kilka przypadków sprzeniewierzenia się rocie ślubowania, kładzie się cieniem na całej formacji. Proszę was, żeby pilnować etosu służby i roty ślubowania. Wszelkie przejawy sprzeniewierzenia się temu będą surowo karane - powiedział do policjantów Zieliński.

 

Zaznaczył, że służba w policji zobowiązuje do tego, by być wzorem przestrzegania prawa i wzorem postawy. - Nosicie orła na czapce, to jest wielki wymóg i zobowiązanie. Ślubowaliście służyć wiernie narodowi, ślubowaliście przestrzegać prawa i dyscypliny służby. Czyńcie to z samokontrolą, w taki sposób, żeby nikt, nigdy nie mógł wam niczego zarzucić - apelował Zieliński.

 

Program modernizacji służb mundurowych

 

Wiceminister MSWiA poinformował, że w latach 2017-2020 zostanie wdrożony program modernizacji służb mundurowych. Resort planuje podwyżki płac, zakupy nowoczesnego sprzętu, środków łączności i środków transportu. Zdaniem Zielińskiego, sprawna policja, to bezpieczni obywatele. - Inwestując w służby odpowiedzialne za bezpieczeństwo, wiemy, że inwestujemy w bezpieczeństwo obywateli - zaznaczył Zieliński.

 

Obecny rząd postanowił także przywrócić zlikwidowane przez poprzedni rząd posterunki policji w małych miejscowościach. Według wiceministra koalicja PO-PSL zlikwidowała 418 z 817 małych posterunków. Dotąd udało się odtworzyć 51 z nich.

 

PAP

 

 

kar/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie