Petru pisze do międzynarodowych instytucji i zaprasza do Polski. "Pilne wezwanie do solidarności"

Polska
Petru pisze do międzynarodowych instytucji i zaprasza do Polski. "Pilne wezwanie do solidarności"
PAP/Jacek Bednarczyk

"Ostatniej nocy o godzinie 2.30 rządząca w Polsce partia Prawo i Sprawiedliwość przegłosowała w Senacie dwie bardzo niekonstytucyjne ustawy dotyczące sądownictwa"- czytamy na początku listu do przedstawicieli zagranicznej sceny politycznej i międzynarodowych instytucji. Ryszard Petru doprecyzowuje, że chodzi o projekty ustaw dotyczące KRS i Sądu Najwyższego.

- Musimy szukać działań skutecznych, stąd jedna z form jakie podjęliśmy jest list z prośbą o solidarność do międzynarodowych instytucji po to, aby pojawiły się w Sejmie - odpowiedział Petru pytany przez dziennikarzy, jakie kroki podejmie formacja w celu zablokowania ustaw wprowadzających zmiany w sądownictwie.

 

"U nas zaczyna być jak na Białorusi i Ukrainie"

 

- Chciałbym zobaczyć jak marszałek Sejmu Marek Kuchciński nie wpuszcza Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie, albo przedstawiciele Senatu USA na posiedzenie Sejmu - dodał polityk.

 

- Chodzi też o to, żeby cały świat monitorował sytuację w Polsce, bo u nas zaczyna być jak na Białorusi i Ukrainie. Trzeba będzie sprawdzać proces wyborczy. Doszło do tego, że trzeba sprawdzić, jak wygląda w Polsce proces podejmowania decyzji przez parlament. Naszym zdaniem jest niedemokratyczny, a zauważmy, że nie ma Trybunału Konstytucyjnego, do którego można by się odwołać" - podkreślił Petru na konferencji w Koszalinie.

 

List zaczyna się od słów "Pilne wezwanie do solidarności".

 

Szef Nowoczesnej zwraca się w nim m.in. do szefów międzynarodowych instytucji  zajmujących się praworządnością, aby nie pozostały one obojętne na zmiany zachodzące w polskim prawie i wzywa zagranicznych polityków, aby przyjechali do Polski w dniach 18-20 lipca, (ostatnie przed wakacjami posiedzenie Sejmu-red). Prosi o monitorowanie procesu praworządności w Polsce.

 

"Apelujemy w obronie państwa prawa"

 

Petru przytacza założenia ustawy o KRS, a także najnowszego projektu dotyczącego Sadu Najwyższego zwracając uwagę, "likwidują klasyczny model trójpodziału władzy".

 

Cały list Petru umieścił na Twitterze zapowiadając go słowami: "Demokratyczny świat (ONZ, Rada Europy, OBWE, UE) nie może być obojętny na autorytarne zapędy PiS. Apelujemy w obronie państwa prawa!".

 

 

Jak informuje Onet list został wysłany m.in. do szefa Komisji Weneckiej Gianniego Buquicchio, szefa KE Jean-Claude'a Junckera, jego zastępcy Fransa Timmermansa, przewodniczącego Europejskiego Trybunału Praw Człowieka Guigo Raimondiego, szefa PE Antonio Tajaniego, Sekretarza Generalnego ONZ Antonio Guterresa, Sekretarza Generalnego Rady Europy Thorbjorna Jaglanda, oraz do kilku amerykańskich senatorów m.in Johna McCaina.

 

"Ochrona kolesi"

 

- Rozważamy też ścieżkę międzynarodową odwołania się do instytucji europejskich w przypadku, gdyby zła ustawa (o Sądzie Najwyższym) została przyjęta - dodał Petru mówiąc o projekcie ustawy o SN autorstwa PiS.

 

Lider Nowoczesnej był pytany, co zrobi by zablokować ustawę o SN. - Potrzebne są dwie formy działań. Pierwsza parlamentarna, ale pamiętajmy że jesteśmy w mniejszości. Druga pozaparlamentarna, czyli szeroki udział Polaków na ulicach. Ważne jest także tłumaczenie, co tak naprawdę oznacza wywalenie wszystkich sędziów Sądu Najwyższego - odpowiedział Petru.

 

Jak dodał, "cała akcja PiS polega na tym, aby Mariusz Kamiński i Maciej Wąsik, ci którzy zostali skazani na trzy lata, niby zostali ułaskawieni przez prezydenta byli wybawieni". - SN najprawdopodobniej podtrzymałby wyrok sądu, że ułaskawienia jest nieważne i Kamiński z Wąsikiem wylądowaliby w więzieniu - dodał.

 

- PiS wprowadza ustawy pod siebie, chroniąc kolesi. Mówią, że jest kasta sędziów, a tak naprawdę chronią kastę PiS-owskich przestępców przed wyrokami sądów - podkreślał lider Nowoczesnej.

 

Ustawy o KRS i SN

 

W środę późnym wieczorem na stronach Sejmu zamieszczono poselski projekt PiS nowej ustawy o SN. Przewiduje on umożliwienie przeniesienia obecnych sędziów SN w stan spoczynku, a także m.in. utworzenie trzech nowych Izb SN: Prawa Prywatnego, Prawa Publicznego i Dyscyplinarnej; przewiduje także zmiany w powoływaniu sędziów SN oraz w zakresie ich odpowiedzialności dyscyplinarnej.

 

Także w środę Sejm uchwalił nowelizacje przepisów o Krajowej Radzie Sądownictwa oraz Prawa o ustroju sądów powszechnych. Zgodnie z pierwszą m.in. wygaszone miałyby zostać kadencje 15 członków Rady będących sędziami; ich następców wybrałby Sejm - dziś wybierają ich środowiska sędziowskie. Z kolei druga nowela m.in. zmienia zasady powoływania i odwoływania prezesów sądów poprzez zwiększenie uprawnień ministra sprawiedliwości.

 

W nocy z piątku na sobotę ustawy o KRS i ustroju sadów powszechnych uchwalił Senat.

 

polsatnews.pl, PAP

kan/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie