"Sueddeutsche Zeitung" krytykuje szefa MSZ za zbyt bliskie kontakty z Moskwą

Świat
"Sueddeutsche Zeitung" krytykuje szefa MSZ za zbyt bliskie kontakty z Moskwą
PAP/EPA/JULIEN DE ROSA

Nawiązując do ostatniej wizyty ministra spraw zagranicznych Rosji Siergieja Ławrowa w Berlinie, dziennik "Sueddeutsche Zeitung" krytykuje w piątek szefa niemieckiej dyplomacji Sigmara Gabriela za zbyt bliskie kontakty z Moskwą.

Ławrow przyjechał do Berlina w czwartek na obchody zakończenia niemiecko-rosyjskiego dnia młodzieży. Ze względu na nagłą chorobę Gabriela spotkanie z nim zostało odwołane.

 

"To cenna inicjatywa. Gdyby Gabriel nie zachorował, spotkałby się na zakończenie ze swoim kolegą Ławrowem. Znów, chciałoby się powiedzieć, gdyż Gabriel od objęcia stanowiska szefa MSZ był zapewne w Rosji częściej niż kanclerz Angela Merkel w swoim okręgu wyborczym na Pomorzu Przednim" - pisze autorka komentarza Sonja Zekri.

 

"Gabriel idzie tym samym w ślady swojego partyjnego przyjaciela, będącego równocześnie przyjacielem Rosji" - zauważa komentatorka.

 

"Czasami ze Wschodu nadchodzi światło"


"W zasadzie nie powinno się krytykować takich kontaktów, jednak w tym przypadku odnosi się wrażenie, że w kampanii wyborczej Gabriel zabiega o poparcie osób wyrozumiałych dla Rosji (Russland-Versteher)" - pisze Zekri.

 

Jak wyjaśnia, chodzi o Niemców "nienawidzących Ameryki, którzy ze względu na krytyczne nastawienie do Waszyngtonu usprawiedliwiają wszystkie autokratyczne i imperialistyczne ekscesy Rosji lub co gorsza pielęgnują niemiecko-rosyjską przyjaźń w jej ponurej, ekspansywno-militarystycznej wersji".

 

Nie trzeba przedstawiać relacji pomiędzy Niemcami a Rosją w różowych barwach, by dostrzec, że są one lepsze niż się czasami wydają - uważa autorka.

 

"Zachód - Ameryka i niektóre kraje Europy - złamały wiele obietnic. Czasami ze Wschodu nadchodzi światło" - kończy publicystka.

 

PAP

prz/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie