Senat wprowadził nowelizacje ws. KRS i sądów powszechnych do porządku obrad

Polska

Nowelizacje ustaw: o Krajowej Radzie Sądownictwa i o ustroju sądów powszechnych zostały wprowadzone do porządku obrad obecnego posiedzenia - zdecydował w głosowaniach Senat. Mają być omawiane jeszcze w piątek. Przeciwko rozszerzeniu porządku obrad protestowali senatorowie PO.

Bieżące posiedzenie Senatu zostało przedłużone o dodatkowy dzień - wtorek 18 lipca. Marszałek Senatu Stanisław Karczewski powiedział jednak dziennikarzom, iż ma nadzieję, że obie nowelizacje będą rozpatrywane przez Senat jeszcze w piątek. - I mam nadzieję, że dziś Wysoka Izba przyjmie te ustawy - dodał.

 

Karczewski poinformował, że we wtorek - 18 lipca - Senat miałby się zaś zająć informacją Rady Mediów Narodowych i sprawozdaniem Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji za zaszły rok. Z porządku obrad obecnego posiedzenia wykreślony został natomiast punkt dot. sprawozdania o stanie ochrony języka polskiego za lata 2014-2015.

 

Wniosek senatorów PO odrzucony

 

Marszałek zapewnił, że wszystkie procedury dot. nowelizacji ustaw o KRS oraz o ustroju sądów powszechnych są zgodne z regulaminem, a te dwie ustawy - podkreślił - "są dla Polaków, są dla obywateli".

 

W dwóch głosowaniach w sprawie uzupełnienia porządku obrad o te nowelizacje zapadł taki sam wynik - 55 senatorów było za, przeciw głosowało 28, jeden senator wstrzymał się od głosu.

 

Senat odrzucił natomiast wnioski złożone przez senatorów PO - w sprawie zwołania Konwentu Seniorów, skierowania obu tych nowelizacji do senackiej komisji ustawodawczej oraz rozpatrzenia tych punktów we wtorek.

 

Senatorowie PO protestowali przeciw takiemu uzupełnieniu porządku obrad. Wskazywali m.in., że członkowie senackiej komisji, która w czwartek zarekomendowała przyjęcie obu nowelizacji bez poprawek, otrzymali materiały dotyczące spraw rozpatrywanych na posiedzeniu komisji w nieregulaminowym terminie. W związku z tym sprawozdanie komisji, zdaniem PO, obciążone jest wadą prawną.

 

"Niezależne sądy" vs. "Głosowanie"

 

Podczas dyskusji na ten temat senatorowie PO trzymali kartki z napisem: "Niezależne sądy". W odpowiedzi senatorowie PiS skandowali: "Głosowanie, głosowanie".

 

- Jest zarządzone głosowanie i po to jest demokracja, żeby korzystać z tego. Druki zostały dostarczone zgodnie z regulaminem; komisja zgodnie z regulaminem przedstawiła sprawozdanie - odpowiadał na zarzuty PO marszałek Karczewski.

 

Ostatecznie oddalony został też wniosek, zgłoszony przez wicemarszałka Bogdana Borusewicza (PO), o wykreślenie z porządku obrad dopisanych do niego kilka minut wcześniej punktów o sądownictwie.

 

Jak wskazywał Karczewski obie nowelizacje "są istotne i ważne, a senacka komisja zakończyła nad nimi pracę. - Wszystkie procedury - chciałbym podkreślić - wszystkie procedury są zgodne z naszym regulaminem i naszymi przepisami. Senatorowie PO mówiąc, że jest inaczej mówią po prostu nieprawdę, robiliśmy tak wcześniej, a wcześniej również senatorowie PO w takim trybie wprowadzali wiele projektów ustaw - mówił marszałek dziennikarzom.

 

- Te dwie ustawy są dla Polaków, są dla obywateli, są w trosce o tych, którzy czekają na rozpoczęcie rozprawy nawet cztery lata. Obywatele, Polacy, oczekują tych zmian, oczekują zmian w sądownictwie - przekonywał Karczewski.

 

Jak mówił, słyszał, że powstaje "front obrony". - Nie wiem, czy to jest front jedności narodu, czy jedności polityków opozycji, którzy tak naprawdę będą chcieli wystąpić przeciwko zmianom i przeciwko obywatelom. Gdybym ja miał nazwać ten front, to byłby to front jedności działań przeciwko obywatelom - powiedział marszałek Senatu.

 

W czwartek wieczorem przyjęcie obu nowelizacji bez poprawek zarekomendowała senacka Komisja Praw Człowieka, Praworządności i Petycji.

 

Nowela ustawy o KRS przewiduje m.in. wygaszenie kadencji 15 członków Rady będących sędziami. Zgodnie z nowelizacją, ich następców wybrałby Sejm - dziś wybierają ich środowiska sędziowskie. Według opozycji, kadencji członków Rady nie można wygasić ustawą zwykłą, bo wymagałoby to zmiany konstytucji.

 

Z kolei nowela o ustroju sądów powszechnych zmienia zasady powoływania i odwoływania prezesów sądów przez zwiększenie uprawnień ministra sprawiedliwości oraz m.in. wprowadza zasady losowego przydzielania spraw sędziom.

 

PAP

mta/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie