Przestrzelona kapsuła z dokumentami znaleziona po pożarze katedry w Gorzowie Wlkp.

Polska
Przestrzelona kapsuła z dokumentami znaleziona po pożarze katedry w Gorzowie Wlkp.
PAP/Lech Muszyński

Dokumenty, banknoty i monety z lat 20. XX w. odnaleziono w otwartej w piątek w Gorzowie Wlkp. katedralnej kapsule czasu. Znaleziono ją po pożarze, jaki wybuchł w wieży kościoła dwa tygodnie temu. Według wstępnej oceny specjalistów, mimo że sama kapsuła została przestrzelona w 1945 roku i przenikała do niej wilgoć, znajdujące się w niej dokumenty i przedmioty zachowały się w dobrym stanie.

Kapsułę otworzył w piątek w Archiwum Państwowym w Gorzowie Wielkopolskim proboszcz parafii katedralnej ks. Zbigniew Kobus.

 

Jak tłumaczył kierownik zakładu historii nowożytnej i archiwistyki Uniwersytetu Szczecińskiego prof. dr hab. Radosław Gaziński, w kapsule znajdowały się trzy dokumenty, łącznie 16 kart.

 

- Pierwszy z dokumentów to odpis z 1781 roku, następnie jest informacja o tym, co magistrat w latach 20. XIX wieku uważał za najistotniejsze; ceny w mieście, struktura władz miejskich, wykaz urzędników miejskich, są też dokładne informacje o remoncie świątyni - mówił.

 

Ostatni z dokumentów pochodził z 1934 roku i zawierał przesłanie ówczesnego burmistrza Landsberga, rozpoczynające się od słów „w celu złożenia w tej kuli dla przyszłych pokoleń…”.

 

- Już sam papier przemawia za tym, że depozyt został złożony w 1934 roku - jako historyk interpretujący dokumenty nie mam najmniejszych wątpliwości - podkreślił Gaziński.

 

 

Banknoty z lat 20.

 

W kapsule odnaleziono także 17 papierowych banknotów z lat 20. XX w. oraz osiem monet z czasów I wojny światowej - jedna z nich została przestrzelona.

 

Dokumenty i wszystkie przedmioty odnalezione w kapsule pozostaną w Archiwum Państwowym na czas wykonania dokładnych oględzin i badań. Wówczas też mają zostać podane szczegółowe informacje o znalezisku.

 

Kapsuła czasu została odnaleziona po pożarze katedry, który wybuchł w sobotę 1 lipca. Kościół katedralny pw. Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny jest uznawany za jeden z symboli Gorzowa Wielkopolskiego. Został zbudowany w drugiej połowie XIII wieku jako miejski kościół parafialny. Część wieży, w której wybuchł pożar, pochodzi z XVII w. Ogień strawił dwie kondygnacje, dwie trzecie wieży zostało uratowane. Ocalały dzwony i organy.

 

Najcenniejszy zabytek miasta

 

Według powiatowego inspektora nadzoru budowlanego, konstrukcja katedralnej wieży jest stabilna, a ołtarz został zabezpieczony.

 

Świątynia znajdująca się w samym centrum miasta jest najcenniejszym zabytkiem i ważnym miejscem dla wiernych diecezji. Rangę kościoła katedralnego zyskała w 1946 r. i jest obecnie głównym kościołem diecezji zielonogórsko-gorzowskiej.

 

Nadal trwa zbiórka pieniędzy na odbudowę świątyni po pożarze. Diecezja zielonogórsko-gorzowska utworzyła specjalny rachunek bankowy, na który można wpłacać pieniądze na odbudowę katedry. W piątek i sobotę w Gorzowie odbędą się także dwa koncerty charytatywne pod hasłem "Razem dla Katedry". Wystąpią w nich artyści, którzy mieli zagrać podczas Dni Gorzowa: Maryla Rodowicz i Bajm. Oba wydarzenia będą biletowane, a dochód zostanie przekazany na odbudowę świątyni.

 

PAP

mta/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie