Portugalia zanotowała rekordowy napływ turystów. Spodziewa się nawet 21 mln urlopowiczów

Kultura
Portugalia zanotowała rekordowy napływ turystów. Spodziewa się nawet 21 mln urlopowiczów
Ricard12/Wikimedia Commons/CC-BY-SA-3.0
Wybrzeże niedaleko Lagoa

Od stycznia do kwietnia bieżącego roku do iberyjskiego kraju przyjechało ponad 5 mln zagranicznych turystów. Jak poinformował rząd premiera Antonia Costy, władze spodziewają się, że do końca grudnia przybędzie do Portugalii rekordowa liczba ponad 21 mln zwiedzających. Najliczniejszą narodową grupę powinni stanowić Hiszpanie.

- Od kilku lat rośnie wyraźnie popularność naszego kraju wśród turystów. Już w minionym roku ich liczba sięgnęła nigdy wcześniej nienotowanego poziomu 19,1 mln - przypomniała sekretarz stanu ds. turystyki Ana Mendes Godinho.

 

Przedstawicielka socjalistycznego rządu ujawniła, że według opracowanej przez gabinet Costy strategii działań w ciągu najbliższej dekady liczba urlopowiczów docierających do Portugalii będzie co roku wzrastać średnio o 8 proc.

 

Turystów przyciąga Algarve

 

Od stycznia do kwietnia najpopularniejszym celem zagranicznych turystów udających się do Portugalii był położony na południu kraju region Algarve. Dotarło tam w tym okresie ponad 1,6 mln urlopowiczów z całego świata. Zagraniczni turyści chętnie udawali się na wczasy także do aglomeracji lizbońskiej. W ciągu pierwszych czterech miesięcy bieżącego roku przyjechało ich tam ponad 1,3 mln.

 

Jak powiedział lizboński ekonomista Miguel Monteiro, popularność Algarve i stołecznej aglomeracji wynika z wysokiej liczby tanich połączeń lotniczych tych miejsc z resztą Europy, a także z ciepłym klimatem. - Nie bez znaczenia dla rosnącej w Portugalii liczby turystów są liczne zamachy terrorystyczne w innych częściach naszego kontynentu, m.in. w Wielkiej Brytanii, Francji i Niemczech, a także destabilizacja polityczna państw Afryki Północnej, Bliskiego Wschodu i Turcji - uważa Monteiro.

 

Wzrost w portugalskich portach lotniczych

 

Ekspert przypomniał, że w pierwszych czterech miesiącach roku nastąpił też 20-procentowy wzrost pasażerów w portugalskich portach lotniczych. - Z kolei sektor turystyczny, zgodnie z danymi Portugalskiej Izby Turystycznej, zanotował wpływy większe o 20,5 proc. wobec analogicznego okresu ubiegłego roku - dodał Monteiro.

 

Szacuje się, że codziennie dzięki turystyce do portugalskiej gospodarki trafia 36 mln euro.

 

Zdaniem ekspertów popularność Portugalii jako kierunku turystycznego wynika w tym roku również z masowej liczby pielgrzymów docierających do sanktuarium w Fatimie, gdzie obchodzone jest właśnie stulecie objawień maryjnych. Do końca roku spodziewana jest tam rekordowa liczba gości - 8 mln, czyli o dwa miliony więcej w porównaniu z zeszłym rokiem.

 

PAP

mta/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie