Wejście na plac św. Marka tylko z rezerwacją. To pomysł władz Wenecji

Świat
Wejście na plac św. Marka tylko z rezerwacją. To pomysł władz Wenecji
WikimediaCommons/Jakub Hałun/GFDL

Władze Wenecji rozważają wprowadzenie od przyszłego roku obowiązku uprzedniej rezerwacji wejścia na plac świętego Marka dla turystów. Planują ograniczenie liczby obecnych na placu w dniach i w porach największego ruchu.

Lokalna prasa w Wenecji podała, że wymóg rezerwacji i uzyskania specjalnej karty wstępu na plac to jedno z rozwiązań, proponowanych i omawianych w tych dniach przez zarząd miejski. Oznaczałoby to zaś konieczność ustawienia około 10 pilnowanych bramek wejściowych wokół słynnego placu.

 

Ostateczna decyzja jeszcze nie zapadła, ale wszystko wskazuje na to - jak się podkreśla - że w przyszłym roku wejście na najbardziej fotografowany plac na świecie zostanie ograniczone. Ma to być pierwszy krok po latach dyskusji na ten temat.

 

Nie dla mieszkańców

 

Według jednej z propozycji plac byłby zamknięty dla tych, którzy wcześniej nie dokonali rezerwacji, od piątku do niedzieli oraz w szczycie sezonu wakacyjnego, czyli w lipcu i w sierpniu. Inna z proponowanych możliwości dotyczy wyznaczenia limitu zwiedzających od godz. 10:00 do 18:00, gdy palac przed bazyliką jest najbardziej oblężony przez turystów.

 

Żadne z tych ograniczeń nie dotyczyć będzie mieszkańców, studentów i osób tam zatrudnionych.

 

Napływ turystów

 

Władze opracowały obszerny dokument wymieniając w nim szereg kroków, których celem jest położenie kresu chaosowi nad Canal Grande i ograniczenie masowego napływu turystów, którego obecne rozmiary przekraczają możliwości miasta. Większej troski o nie domaga się zaś UNESCO - przypomniał dziennik "Corriere del Veneto".

 

Proponuje się też wprowadzenie biletu wstępu na weneckie wyspy Murano, Burano Sant’Erasmo, Pellestrina i Torcello.

 

Rok 2018 przyniesie dla turystyki w Wenecji wiele zmian - zauważa lokalna gazeta. Jedną z nich będzie też możliwość zablokowania wjazdu autokarów turystycznych na parkingi, gdy będą one pełne, a miasto zatłoczone.

 

PAP

mr/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie