Premier Szydło spotkała się z szefem chińskiego parlamentu

Polska
Premier Szydło spotkała się z szefem chińskiego parlamentu
PAP/Leszek Szymański

Premier Beata Szydło spotkała się w czwartek z przewodniczącym Komitetu Stałego Ogólnochińskiego Zgromadzenia Przedstawicieli Ludowych Chin Zhangiem Dejiangiem. Jak poinformowała kancelaria premiera rozmowy dotyczyły m.in. współpracy gospodarczej i partnerstwa strategicznego.

- Wiodącym tematem rozmowy premier Beaty Szydło z szefem chińskiego parlamentu było poszukiwanie praktycznych mechanizmów polsko-chińskiego partnerstwa strategicznego. Rozmowa dotyczyła również dalszego zacieśnienia bilateralnej współpracy gospodarczej - czytamy w komunikacie opublikowanym na stronie internetowej KPRM.

 

Jak podkreśliła kancelaria premiera spotkanie było także okazją do omówienia współpracy na forach wielostronnych, w tym w formacie 16+1(Europa Środkowo-Wschodnia + Chiny), a także zachęcenia chińskich inwestorów do większego zainteresowania polskim rynkiem.

 

- Spotkanie potwierdziło utrzymującą się wysoką dynamikę polsko-chińskich spotkań na najwyższym szczeblu. Stanowi dowód zaangażowania obu stron w realizację zapisów wszechstronnego partnerstwa strategicznego łączącego Polskę i Chiny od 2016 r - dodano w komunikacie.

 

Memorandum o współpracy

 

Spotkania Zhang Dejianga w Warszawie rozpoczęły się w czwartek od rozmowy z marszałkiem Sejmu Markiem Kuchcińskim. W trakcie spotkania zostało podpisane memorandum o współpracy między Sejmem RP i OZPL.

 

Wydarzeniem towarzyszącym wizycie chińskiego polityka jest Chińsko-Polskie Forum Inwestycji i Infrastruktury Logistycznej, które odbędzie się w czwartek. Wezmą w nim udział zarówno przedstawiciele chińskiego biznesu, jak i polskiej branży budowlanej, logistycznej, lotniczej i kolejowej.

 

W forum - jak zaznaczyła w komunikacie kancelaria premiera - weźmie także udział pełnomocnik rządu ds. budowy Centralnego Portu Komunikacyjnego Mikołaj Wild, przedstawiciel Azjatyckiego Banku Inwestycji Infrastrukturalnych, Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu oraz Polskiego Funduszu Rozwoju.

 

Wizyta chińskiej delegacji potrwa do niedzieli

 

W piątek Zhang Dejiang spotka się natomiast z marszałkiem Senatu Stanisławem Karczewskim.

 

Wizyta delegacji chińskiej w Polsce potrwa do niedzieli. Tego dnia to szef chińskiego parlamentu zostanie przyjęty w Pałacu Prezydenckim przez prezydenta Andrzeja Dudę.

 

Delegacja chińska podczas wizyty w Polsce zwiedzi Muzeum Obozu Auschwitz i Zamek Królewski na Wawelu.

 

W maju b.r. w Chinach przebywała premier Beata Szydło, która wzięła udział w inauguracji międzynarodowego Forum Pasa i Szlaku oraz spotkała się z premierem Chin Li Keqiangiem. Efektem spotkania szefów rządów Polski i Chin było podpisanie dwóch dokumentów dotyczących współpracy w zakresie turystyki i gospodarki wodnej.

 

PAP

kar/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie