Ponad 200 poszkodowanych gospodarstw rolnych po piątkowych nawałnicach

Polska
Ponad 200 poszkodowanych gospodarstw rolnych po piątkowych nawałnicach
Polsat News

Ponad 200 poszkodowanych gospodarstw rolnych, ponad 2,2 tys. ha upraw dotkniętych klęską i 490 ha, gdzie szkody wyniosły powyżej 70 proc. - to wstępny bilans strat po ubiegłotygodniowej nawałnicy w woj. śląskim. Jeśli chodzi o rolnictwo, najbardziej ucierpiał powiat cieszyński.

W czwartek do Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego w Katowicach wpłynęły pierwsze dane z gminnych komisji ds. szacowania strat w rolnictwie. Przekazała je rzeczniczka wojewody śląskiego Alina Kucharzewska.

 

Z danych tych wynika, że największe zniszczenia w gospodarstwach rolnych są wynikiem gradu, który towarzyszył potężnej nawałnicy. W piątek wieczorem przeszła ona nad południową częścią woj. śląskiego; szczególnie dotknięte zostały powiaty: rybnicki, raciborski, wodzisławski i cieszyński.

 

Wartość strat nieoszacowana

 

Jeśli chodzi o rolnictwo, najbardziej ucierpiał powiat cieszyński, zwłaszcza gminy: Goleszów, Strumień, Skoczów i Dębowiec.

 

Liczba poszkodowanych tam gospodarstw rolnych - zgłoszonych dotąd - wynosi 231 (najwięcej w gminie Dębowiec - 114).

 

Powierzchnię upraw dotkniętych klęską oszacowano tam dotychczas na ponad 2,2 tys. ha; 490 ha działek zostało uszkodzonych w powyżej 70 proc. Z kolei szklarni i tuneli, gdzie szkody powstały na powierzchni co najmniej 70 proc. upraw, oszacowano na 620 m kw.

 

Nie ma jeszcze szacunków dotyczących wartości strat.

 

Straty z powodu huraganu

 

Z kolei w gminie Lyski w powiecie rybnickim w wyniku huraganu poszkodowane zostało jedno gospodarstwo rolne. Powierzchnia dotkniętych klęską upraw wynosi tam 0,55 ha, a powierzchnia działek ze szkodami powyżej 70 proc. - 0,77 ha. Straty z powodu huraganu szacuje się na 7 tys. zł.

 

Jeśli chodzi o pozostałe gminy i powiaty - albo dane są tam jeszcze szacowane, albo nie zgłoszono w nich dotąd żadnych strat w rolnictwie.

 

Nawałnica i towarzyszące jej miejscami trąba powietrzna oraz opady gradu przeszły nad woj. śląskim w piątek wieczorem. W wyniku huraganu najbardziej ucierpiała południowa część regionu, gdzie m.in. zniszczonych zostało kilkadziesiąt dachów na budynkach mieszkalnych i gospodarczych.

 

Łącznie gminy dotknięte nawałnicami wyliczyły dotąd szkody wyrządzone przez wichury na 723 tys. zł. Wnioski o doraźną pomoc finansową na pokrycie najpilniejszych potrzeb w związku z usuwaniem zniszczeń po nawałnicy w postaci zasiłku do 6 tys. zł wysłało dotychczas 145 gospodarstw domowych.

 

Ucierpiały również lasy, szczególnie w pow. raciborskim. Jak podali leśnicy, po trąbie powietrznej w Nadleśnictwie Rudy Raciborskie zniszczonych zostało 1500 ha lasów, w tym 800 ha doszczętnie. Samo uprzątnięcie tego terenu potrwa półtora roku. Wejście na ten teren jest tymczasowo zabronione.

 

PAP

mta/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie