Rafalska: do najuboższych trafią paczki z żywnością o wartości 269 zł

Polska
Rafalska: do najuboższych trafią paczki z żywnością o wartości 269 zł
PAP/Radek Pietruszka

W tym roku paczki żywnościowe dla osób w najtrudniejszej sytuacji materialnej zawierają 19 zdrowych produktów wysokiej jakości; wartość każdej z nich to 269 zł - powiedziała w czwartek minister rodziny, pracy i polityki społecznej Elżbieta Rafalska.

Rafalska przedstawiła dziennikarzom podsumowanie Podprogramu 2016, zrealizowanego w ramach Programu Operacyjnego Pomoc Żywnościowa 2014-2020 (POPŻ).

 

Jak zaznaczyła Rafalska, podprogram był realizowany od sierpnia 2016 do końca czerwca 2017 r. W tym czasie skorzystało z niego 1,3 mln osób. - To aż o 100 tys. osób więcej niż w roku ubiegłym - podkreśliła minister. Dodała, że na program zostało przeznaczone 357 mln zł, a w latach 2014-2020 łącznie na pomoc żywnościową przeznaczone zostanie ponad 2,5 mld zł.

 

"Żywność wysokogatunkowa, zdrowa, na którą osoby najuboższe nie mogą sobie pozwolić" 

 

Minister dodała, że beneficjentami POPŻ są przede wszystkim osoby w trudnej sytuacji materialnej - "mające niskie dochody, bezdomne, bezrobotne, przewlekle chore lub niepełnosprawne". Beneficjenci otrzymali paczkę o wartości ponad 228 zł, w której było 16 produktów żywnościowych. - Pierwsze paczki to było 5 produktów żywnościowych; teraz jest ich 16, a w kolejnym podprogramie (w 2017 r. - red.) produktów będzie 19 - podkreśliła Rafalska. Dodała, że "w paczce jest żywność wysokogatunkowa, zdrowa, na którą osoby najuboższe nie mogą sobie pozwolić".

 

Do 16 produktów spożywczych, które były w paczce w 2016 r. - jest to m.in. ryż biały, mleko UHT, gulasz wieprzowy z warzywami, szynka drobiowa, cukier i fasola biała - podprogramie na rok 2017 dołączono trzy kolejne: buraczki, kasza gryczana i makaron bezglutenowy. - Pamiętamy, że paczka jest adresowana do osób starszych, chorych, do rodzin z dziećmi; do osób, które czasami stosują specjalne diety, i (dołączając makaron bezglutenowy - red.) dajemy im w ten sposób wybór. Niektóre osoby chorują, mają uczulenia, stąd taka propozycji - wyjaśniła Rafalska. Dodała, że najnowsze paczki nie są już zróżnicowane co do regionu, lecz zostały ujednolicone, a wartość każdej z nich to 269 zł.

 

Rafalska poinformowała, że w ostatnim roku udało się poprawić dostępność do programu, przede wszystkim poprzez podniesienie kryterium dochodowego ze 150 proc. kryterium, które obowiązuje w pomocy społecznej, do 200 proc. Obecnie dla osoby samotnie gospodarującej jest to ponad 1200 zł, na osobę w rodzinie to 1028 zł. - Poprzednie kwoty były o ponad 200 zł mniejsze - zaznaczyła Rafalska.

 

Coraz więcej gmin uczestniczy w programie

 

Dodała, że znacznie zwiększyła się też liczba gmin uczestniczących w programie - z 60 proc. gmin w 2015 r. do 90 proc. w roku 2016. - Jest to efekt dołączenia do programu nowej organizacji partnerskiej. Teraz do już współpracujących z nami organizacji - Polskiego Czerwonego Krzyża, Federacji Polskich Banków Żywności i Polskiego Komitetu Pomocy Społecznej - dołączyła Caritas Polska. Więcej organizacji realizowało ten program i więcej beneficjentów mogło skorzystać - poinformowała Rafalska.

 

Jak zaznaczył minister rolnictwa i rozwoju wsi Krzysztof Jurgiel, od września 2017 r. zostanie uruchomiony "Program dla szkół", który zastąpi programy "Owoce i warzywa w szkole" oraz "Mleko w szkole". Jego celem będzie promowanie wśród dzieci zdrowej diety bogatej w owoce, warzywa oraz produkty mleczne. Dzieciom zostaną bezpłatnie przekazane świeże owoce, warzywa i soki oraz mleko i jego przetwory. - Tutaj przeznaczamy - rząd przyjął już rozporządzenie w tym zakresie - 243 mln zł, z tego 128 z budżetu krajowego i 114 z budżetu UE - podkreślił Jurgiel.

 

Nie tylko paczki i posiłki

 

Podsekretarz Stanu w MRPiPS Elżbieta Bojanowska podkreśliła, że POPŻ to nie tylko paczki i posiłki. - Chcemy, żeby to był pierwszy krok do usamodzielnienia się i nauczenia praktycznych umiejętności: jak sprawnie zarządzać środkami finansowymi, jak przygotowywać zdrowe, zrównoważone posiłki dla rodziny czy jak rozsądnie robić zakupy, by nie marnować żywności - poinformowała. Dodała, że "w podprogramie 2015 organizacje partnerskie zorganizowały ponad 7 tys. takich działań towarzyszących dla 122 tys. osób".

 

Zaznaczyła, że paczki rozdzielają organizacje partnerskie, a nie ośrodki pomocy społecznej, dzięki czemu z programu mogą skorzystać osoby, które uważają, że zgłoszenie się do pomocy społecznej "stygmatyzuje".

 

Program Operacyjny Pomoc Żywnościowa

 

Program Operacyjny Pomoc Żywnościowa 2014-2020 realizowany jest od grudnia 2014 r. przez Agencję Rynku Rolnego we współpracy z Caritas Polską, Polski Czerwonym Krzyżem, Federacją Polskich Banków Żywności oraz Polskim Komitetem Pomocy Społecznej; programem zarządza resort pracy i polityki społecznej, agencja zaś jest instytucją pośredniczącą. Program jest uzupełnieniem działań gmin w zakresie udzielania pomocy żywnościowej najuboższym; beneficjentami będą przed wszystkim osoby i rodziny korzystające ze wsparcia ośrodków pomocy społecznej.

 

Program realizowany jest w ramach Europejskiego Funduszu Pomocy Najbardziej Potrzebującym (FEAD); zastąpił realizowany wcześniej program dostarczania nadwyżek żywności najuboższej ludności Unii Europejskiej (PEAD) i jest finansowany ze środków UE oraz polskiego budżetu, w proporcjach odpowiednio 85 proc. i 15 proc.

 

PAP

kar/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie