Areszt dla podejrzanego o wyłudzenie 500 tys. zł z internetowej zbiórki na leczenie rzekomo chorego dziecka

Polska

Na trzy miesiące aresztował w czwartek wrocławski sąd Michała S. podejrzanego o wyłudzenie 500 tys. zł podczas internetowej zbiórki pieniędzy na leczenie dziecka. Według prokuratury, rzekomo chory na nowotwór chłopiec w rzeczywistości jest zdrowy, a jego rodzice nie zabiegali o pomoc.

Jak powiedział dziennikarzom prokurator Radosław Żarkowski, sąd podtrzymał stanowisko prokuratury i zastosował wobec S. areszt na okres trzech miesięcy. "Taką decyzję sąd motywował m.in. tym, że czyn, o jaki jest podejrzany S. zagrożony, jest surową karą" - powiedział prokurator.

 

Wcześniej prokuratura postawiła S. zarzut wyłudzenia ponad 500 tys. zł podczas internetowej zbiórki pieniędzy na leczenie rzekomo chorego dziecka. Klaus podała, że w tej sprawie jest poszkodowanych ponad 6,5 tys. osób.

 

Mężczyzna przyznał się do winy i złożył wyjaśnienia. - Powiedział, że zorganizował internetową akcję zbiórki pieniędzy na leczenie chorego na nowotwór oka dziecka po to, by zdobyć pieniądze na swoje potrzeby. Chodziło o spłatę zadłużenia i zakup różnego rodzaju sprzętów - powiedziała prok. Klaus.

 

Mężczyźnie grozi do 10 lat więzienia. Prokuratura rozważa jeszcze, jakie środki zapobiegawcze wobec niego zastosować.

 

S. został zatrzymany w środę w Warszawie. Rzecznik dolnośląskiej policji Paweł Petrykowski poinformował, że w wynajmowanym przez niego mieszkaniu zabezpieczono część środków pochodzących z internetowej zbiórki oraz sprzęt elektroniczny i sportowy zakupiony za wyłudzone pieniądze.

 

Dziecko w rzeczywistości jest zdrowe

 

Śledczy zajęli się sprawą oszustwa wz. z internetową zbiórką pieniędzy na leczenie dziecka pod doniesieniach medialnych. W sobotę fundacja "Siepomaga", która prowadzi m.in. portal, za pośrednictwem którego można wpłacać pieniądze na leczenie konkretnych osób poinformowała, że zbiórka na leczenie Antosia chorego na nowotwór oczu może być oszustwem. - Kilka miesięcy temu otrzymaliśmy zgłoszenie na siepomaga.pl. Po weryfikacji zostało ono odrzucone. I na dzień dzisiejszy (...) również byśmy je odrzucili. Według nas jest to oszustwo - napisano na facebookowym profilu fundacji "Siepomaga".

 

Prokuratura ustaliła, że dziecko, którego dane podano w zbiórce internetowej, w rzeczywistości jest zdrowe. - Jego rodzice nigdy nie prosili i nie uczestniczyli w takiej akcji - podała Klaus.

 

Oszust przeprosił osoby zaangażowane w akcje

 

Michał S. w sobotę opublikował na swoim profilu na Facebooku oświadczenie, w którym przeprasza osoby zaangażowane w akcję pomocy na rzecz Antosia Rudzkiego. "W szczególności przeprosiny należą się licznie występującym osobom publicznym, które swoim wizerunkiem niewątpliwie przyczyniły się do zebrania równowartości przekraczającej kwotę 500 000 złotych. Oświadczam, iż wszystkie otrzymane pieniądze osobom poszkodowanym zostaną zwrócone. Informuję, że sprawa jest aktualnie na etapie wyjaśniania" - napisał S.

 

Media podały, że pieniądze na leczenie chłopca wpłaciło wiele znanych osób, w tym Anna i Robert Lewandowscy.

 

PAP

kar/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie