Błaszczak: bezpieczeństwo to kwestia narodowa, a nie wspólnotowa

Polska
Błaszczak: bezpieczeństwo to kwestia narodowa, a nie wspólnotowa
Polsat News

Polityka bezpieczeństwa to kwestia narodowa a nie wspólnotowa - oświadczył w czwartek szef MSWiA Mariusz Błaszczak na konferencji poświęconej odpowiedzi do Komisji Europejskiej w sprawie decyzji o relokacji uchodźców.

14 czerwca Komisja Europejska podjęła decyzję o wszczęciu procedury przeciwko Polsce, Czechom i Węgrom w związku z "niewywiązywaniem się przez te państwa" z zobowiązań w sprawie relokacji uchodźców. Kraje te miały miesiąc na wystosowanie odpowiedzi do KE.

 

- Przed chwilą podpisałem dokument stanowiący odpowiedź na zarzuty Komisji Europejskiej. Zasadnicza kwestia poruszona w piśmie do KE dotyczy polityki bezpieczeństwa. Bezpieczeństwo jest kwestią narodową a nie wspólnotową - powiedział Błaszczak na konferencji prasowej.

 

"Wielu uchodźców tak naprawdę jest imigrantami ekonomicznymi"

 

Jak podkreślił, mechanizm relokacji uchodźców jest nieskuteczny. Dodał, że nie ma jak oddzielić uchodźców od imigrantów - nie sposób stwierdzić ich wieku, tożsamości czy pochodzenia. - Mamy bardzo duże podejrzenia, że wielu uchodźców tak naprawdę jest imigrantami ekonomicznymi - powiedział Błaszczak.

 

W lipcu i wrześniu 2015 roku państwa członkowskie UE zgodziły się na przeniesienie 160 tys. uchodźców z Włoch oraz Grecji. Termin na zakończenie tych działań wyznaczono na wrzesień 2017 roku.

 

PAP

kar/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie