Bitcoiny z automatu. W szwajcarskim banku

Biznes
Bitcoiny z automatu. W szwajcarskim banku
Flickr/BTC Keychain

Falcon Private Bank jako pierwszy na świecie wprowadził do oferty usługę zarządzania bitcoinami bezpośrednio z poziomu zwykłego konta. Kupno i sprzedaż bitcoinów będzie odbywać się we współpracy z brokerem Bitcoin Suisse AG. Oprócz tego bank uruchomił automat ATM Bitcoin w swojej siedzibie w Zurychu.

Bank Falcon poinformował, iż Szwajcarski Organ Nadzoru Finansowego udzielił pozwolenia na zarządzanie kapitałem opartym o technologię blockchain wykorzystywaną w bitcoinie oraz innych kryptowalutach. Starania w tym zakresie rozpoczęły się jeszcze w styczniu, choć wniosek złożono dopiero pod koniec czerwca.

 

"Nadszedł właściwy czas, by wkroczyć na ten rynek"


Arthur Vayloyan, dyrektor ds. produktów i usług Falcon, w wywiadzie dla CNBC stwierdził, iż "jest to nowy rozdział dla sposobu w jaki wymieniamy pieniądze". Jest przekonany, że bank Falcon jako partner dla nowych usług finansowych musi stać się częścią nowej strategii.


- Jesteśmy dumni z bycia pierwszym prywatnym bankiem w Szwajcarii, który zdecydował się na wprowadzenie usługi zarządzania kapitałem blockchain dla swoich klientów - stwierdził Vayloyan dodając, że jest przekonany, iż nadszedł właściwy czas, by wkroczyć na ten powstający rynek.


Bankomat bitcoin dostępny jest dla wszystkich klientów banku, jednak nie tak łatwo nim zostać. Jako bank prywatny Falcon wprowadził pewne limity - należy posiadać minimum 2 miliony franków szwajcarskich. Bank rozważa jednak obsługę klientów z mniejszym kapitałem, jeżeli zainteresowanie bankomatem będzie duże.

 

Szwajcarzy wyznaczają ramy prawne


Choć środowisko bankowe postrzegane jest raczej jako sceptyczne co do samych kryptowalut to jednak Szwajcaria jest pod tym względem inna.

 

Jako kraj słynący z bycia pionierem w dziedzinie nowych rozwiązań finansowych i praktyk bankowych jest przyjazna kryptowalutom.

 

W środę Szwajcarska Rada Federalna ujawniła, iż zmierza w kierunku jednoznacznego wyznaczenia prawnych ram funkcjonowania kryptowalut - podobnie jak miało to miejsce w Japonii.

 

NBP i KNF ostrzegają

 

Tymczasem w Polsce Narodowy Bank Polski i Komisja Nadzoru Finansowego wystosowały przed tygodniem komunikat dla potencjalnych użytkowników przed ryzykiem związanym z "walutami" wirtualnymi (takimi jak m.in. bitcoin, litecoin, ether).

 

"Posiadanie tzw. walut wirtualnych wiąże się z wieloma rodzajami ryzyka nie tylko dla użytkowników, ale również dla instytucji finansowych" - napisano w komunikacie.

 

Więcej na ten temat tutaj.

 

bithub.pl

grz/dro/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie