"Zwycięstwo Putina". Były ambasador USA przy ONZ o porozumieniu ws. Syrii

Świat
"Zwycięstwo Putina". Były ambasador USA przy ONZ o porozumieniu ws. Syrii
Reuters
Źródło: zdjęcie z Dary, na południu Syrii

Były ambasador USA przy ONZ John Bolton skrytykował porozumienie dotyczące zawieszenia broni w południowej Syrii, jakim zaowocowało pierwsze spotkanie Trumpa z Putinem - poinformował we wtorek na swoim portalu konserwatywny tygodnik "Weekly Standard".

Zdaniem Boltona porozumienie było zdecydowanym zwycięstwem rosyjskiego przywódcy. Były ambasador Stanów Zjednoczonych przy ONZ argumentował, że "motywowane względami humanitarnymi porozumienie o zawieszeniu broni w południowej Syrii, poprzez legitymizację udziału Rosji w syryjskim konflikcie pozwala utrzymać dyktatorskie rządy Baszara el-Assada".

 

- Jakiekolwiek zawieszenie broni na jednym froncie zmniejsza presję na Assada, co pozwala mu na nasilenie działań na innym froncie - stwierdził Bolton.

 

Podobną opinię wyrazili wcześniej niektórzy eksperci wojskowi, w tym analityk wojskowy telewizji Fox News generał Jack Keane.

 

"Putin kłamał Trumpowi w żywe oczy"

 

Keane, omawiając porozumienie osiągnięte podczas pierwszego spotkania "twarzą w twarz" Trumpa z Putinem na marginesie szczytu G20 w Hamburgu, powiedział, że nie pamięta, aby jakiekolwiek porozumienie o zawieszaniu broni z udziałem Rosji, czy to na Ukrainie, czy w Syrii było skutecznie wprowadzone w życie. Jak podkreślił, z reguły każde takie porozumienie było wykorzystywane przez Rosję do osiągnięcia taktycznych korzyści.

 

Bolton wątpi w prawdomówność Putina i uczciwość jego intencji nie tylko w przypadku porozumienia w Syrii.

 

Spotkanie z Putinem "powinno być dla prezydenta Trumpa wielce pouczającą lekcją o charakterze rosyjskiego przywódcy; podczas jego trwania obserwował jak Putin kłamał mu w żywe oczy" - stwierdził były ambasador USA przy ONZ.

 

- Ta lekcja (...) powinna być ostrzeżeniem, jaką wagę Moskwa przykłada do uczciwości, niezależnie od tego czy chodzi o ingerencję w wybory, rozprzestrzenianie broni nuklearnej, kontrolę zbrojeń, czy Bliski Wschód - zauważył Bolton w komentarzu opublikowanym na łamach brytyjskiego "Daily Telegraph".

 

Sprawa ingerencji Rosji w wybory

 

Były ambasador USA przy ONZ nawiązał do spotkania amerykańskiego prezydenta Donalda Trumpa z Władimirem Putinem, do którego doszło w ubiegły piątek w Hamburgu. Jak wynika z relacji sekretarza stanu, a zarazem jednego z uczestników tego spotkania Rexa Tillersona, podczas rozmów Putin miał kilkakrotnie zaprzeczyć, że Rosja ingerowała w amerykańskie wybory.

 

Zaprzeczenia Putina kłócą się z ustaleniami zawartymi w raporcie dyrektora wywiadu narodowego, przedstawionymi 6 stycznia bieżącego roku, zgodnie z którymi 17 amerykańskich agencji wywiadowczych stwierdziło z "wysoką dozą pewności", że Rosja na osobiste polecenie Władimira Putina ingerowała w amerykańską kampanię wyborczą.

 

PAP

mta/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie