Zarzuty dla myśliwego za śmiertelne postrzelenie rowerzysty podczas polowania

Polska

Pięć lat więzienia może grozić myśliwemu, który śmiertelnie postrzelił rowerzystę. Do wypadku doszło 25 października 2016 r. podczas polowania w okolicach Mieściska (pow. wągrowiecki w Wielkopolsce). Jedna z kul trafiła jadącego drogą 57-latka. Po kilku dniach policjanci dotarli do 21-letniego Jakuba S., który tego dnia polował w okolicy. Okazało się, że to właśnie on oddał śmiertelny strzał.

Prokuratura zakończyła już postępowanie w sprawie wypadku podczas polowania, a akt oskarżenia trafił do sądu. 21-letni myśliwy usłyszał zarzut nieumyślnego spowodowania śmierci, a także naruszenia szeregu przepisów prawa łowieckiego.

 

Według prokuratury, mężczyzna znał bardzo dobrze teren, na którym polował i powinien wiedzieć, że były tam warunki uniemożliwiające oddanie bezpiecznego strzału.

 

Mataczył w śledztwie

 

- W pobliżu była droga, którą poruszały się pojazdy i rowerzyści. Była tam także ograniczona widoczność z powodu dużej ilości krzewów. Mężczyzna polował na zwierzynę, choć nie miał odpowiedniego upoważnienia do odstrzału tej konkretnej zwierzyny - powiedziała Magdalena Mazur-Prus z Prokuratury Okręgowej w Poznaniu.

 

Mężczyzna miał też nakłonić łowczego z Koła Łowieckiego oraz innego myśliwego do poświadczenia nieprawdy m.in. ws. wpisów w księdze wyjść na polowanie. Twierdził, że strzelił w kierunku zwierzęcia, a to rykoszet miał rzekomo spowodować, że kula zmieniła kierunek.

 

Ekspertyzy nie potwierdziły jego wersji

 

Prokurator poinformowała, że przeprowadzone badania i ekspertyzy wykluczyły kontakt pocisku z jakąkolwiek inną przeszkodą.

 

- Jednak cały materiał zebrany w toku postępowania uzasadnia postawienie mu zarzutu nieumyślnego spowodowania śmierci, a nie zarzutu zabójstwa - powiedziała Mazur-Prus.

 

Rannego rowerzystę znaleziono w przydrożnym rowie. Początkowo podejrzewano, że został potrącony przez auto. Jednak na ciele mężczyzny znaleziono ranę postrzałową. Na miejsce wezwano karetkę. Niestety rowerzysta zmarł podczas transportu do szpitala.

 

polsatnews.pl

paw/hlk/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie