Handlarz na bazarze sprzedał sprawną Enigmę za 100 euro, bo myślał, że to maszyna do pisania. Kolekcjoner dostał za nią 45 tysięcy

Świat

W domu aukcyjnym "Artmark" w Bukareszcie pod młotek poszła niemiecka maszyna szyfrująca z czasów II wojny światowej. Enigmę, którą kolekcjoner za 100 euro kupił na jednym z lokalnych bazarów, sprzedano za 45 tys. euro.

Sprzedawca był przekonany, że ma do zaoferowania starą maszynę do pisania.

 

Niemiecka maszyna szyfrująca

 

Okazało się jednak, że to zachowana w bardzo dobrym stanie niemiecka maszyna szyfrująca z czasów drugiej wojny światowej.

 

Kupił ją kolekcjoner, który następnie maszynę wystawił na aukcji. Cena wywołałwcza wynosiła 9 tysięcy euro. Ostatecznie Enigmę sprzedano za 45 tysięcy.

 

Inną sprzedano za pół mln dolarów

 

To i tak niezbyt wygórowana kwota. Miesiąc temu w Nowym Jorku inna Enigma - pochodząca z 1944 roku - poszła pod młotek za rekordową sumę ponad pół miliona dolarów.


Enigma to niemiecka maszyna szyfrująca. W czasie II wojny światowej była wykorzystywana do kodowania i odkodowywania komunikatów wojskowych. Swój wkład w rozpracowanie szyfru generowanego przez Enigmę mieli polscy kryptolodzy.

 

polsatnews.pl

paw/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie