USA: spór o finansowanie muru grozi zawieszeniem pracy rządu

Świat
USA: spór o finansowanie muru grozi zawieszeniem pracy rządu
Wikimedia Commons/Office of Representative Phil Gingrey

Projektowany przez prezydenta Donalda Trumpa mur na granicy USA z Meksykiem może stać się przyczyną zawieszenia (tzw. shutdown) działalności rządu federalnego, ponieważ Republikanie i Demokraci nie mogą się w tej sprawie pogodzić.

Konserwatywni Republikanie podczas obecnej dyskusji w Kongresie nad budżetem państwa na rok finansowy 2018 domagają się, by zgodnie z życzeniem prezydenta na pierwszą fazę budowy muru przeznaczono 1,6 mld dolarów. Republikanie z komisji przydziałów budżetowych Izby Reprezentantów (House Appropriations Committee) postawili na swoim, wpisując ten wydatek do projektu ustawy o przydziałach budżetowych dla ministerstwa bezpieczeństwa kraju w roku budżetowym 2018.

 

- Zrobię wszystko co trzeba, aby zapewnić, że prezydent dotrzyma swojej obietnicy złożonej Amerykanom - powiedział cytowany w środę przez portal Politico zasiadający w Izbie Reprezentantów Republikanin ze stanu Alabama Mo Brooks.

 

Zdaniem Marka Meadowsa, przewodniczącego skupiającej konserwatywnych Republikanów Grupy Wolności (Freedom Caucus) w Izbie Reprezentantów, prezydent Trump nie zawaha się zawetować każdą ustawę, która nie uwzględni funduszy na budowę muru.

 

Tymczasem Demokraci zapowiedzieli, że będą blokować wszystkie ustawy okołobudżetowe, które przewidują wydanie jakichkolwiek pieniędzy federalnych na budowę muru, który ich zdaniem byłby gigantycznym marnowaniem pieniędzy podatników.

 

Amerykanie przeciwni budowie muru

 

Nieugięta opozycyjna postawa Demokratów wobec budowy muru ma oparcie w wynikach ostatnich sondaży, które wykazały, że zdecydowana większość Amerykanów jest przeciwna temu projektowi.

 

W sondażu przeprowadzonym na początku kwietnia na zlecenie agencji Associated Press przez NORC Center for Public Affairs 58 proc. respondentów było przeciwnych budowie muru, przy czym połowa z nich deklarowała "stanowczy" sprzeciw. Za realizacją tego przedsięwzięcia opowiedziało się tylko 28 proc. badanych.

 

Budowie muru sprzeciwia się coraz większa liczba zwolenników Trumpa, który podczas kampanii obiecywał, że za budowę tej zapory przed nielegalnymi imigrantami napływającymi z południa zapłacą sami Meksykanie. Obecnie taka możliwość wydaje się bardzo odległa.

 

"Mur nie jest najważniejszą sprawą"

 

- W sytuacji, kiedy nasze siły zbrojne są osłabione, a weterani są w potrzebie mur nie jest najważniejszą sprawą - powiedziała w programie telewizji publicznej PBS 77-letnia Margaret Hall, zwolenniczka Trumpa z Florydy.

 

Republikanie mają wystarczającą przewagę w Izbie Reprezentantów, aby przyjąć odpowiednie ustawy budżetowe. Jednak w 100-osobowym Senacie, gdzie ustawy budżetowe muszą być przyjęte większością kwalifikowaną, Partia Republikańska ma przewagę tylko trzech głosów, wliczając w to głos wiceprezydenta Mike'a Pence'a, który jest przewodniczącym Senatu. Ponieważ obie strony nie zdradzają ochoty do kompromisu, odpowiednie ustawy budżetowe mogą nie zostać uchwalone do 1 października, czyli początku nowego roku budżetowego, co spowodowałoby zawieszenie wydatków rządu i tym samym wstrzymanie działalności wielu jego agend.

 

PAP

kar/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie