Szczerba chciał wręczyć Kaczyńskiemu poradnik "Rządy Prawa". Dostęp do prezesa zablokowali Błaszczak z Terleckim

Polska

Pod koniec głosowań nad poprawkami do noweli o ustroju sądów powszechnych poseł PO Michał Szczerba odnosząc się do zapisu o sześciu miesiącach vacatio legis powiedział, że "jest to potrzebne panu prezesowi, by zastanowił się, czy chce rzeczywiście wyprowadzić Polskę z UE". Chciał także wręczyć Jarosławowi Kaczyńskiemu poradnik "Rządy Prawa", ale uniemożliwili mu to siedzący obok posłowie PiS.

- Bo tak naprawdę w tej chwili mamy do czynienia z końcem trójpodziału władzy. To jest głosowanie nad tym, czy Polska będzie demokratyczna, czy będzie państwem prawa i czy będzie nadal tak, że w 2017 r. będą wydawane i tłumaczone z języka angielskiego poradniki dla polskich posłów "Rządy Prawa - poradnik dla polityków" (The Raoul Wallenberg Institute) - mówił.


Pokazał też jeden z egzemplarzy i dodał: to jest poradnik dla pana, panie prezesie.


Następnie podszedł do ławy poselskiej i położył go przed liderem PiS Jarosławem Kaczyńskim. Poradnik - co było widać na transmisji z obrad Sejmu - zsunął na podłogę siedzący obok Kaczyńskiego szef MSWiA Mariusz Błaszczak.


Szczerba ponownie podszedł do ławy poselskiej, podniósł poradnik i próbował wręczyć go liderowi PiS. Uniemożliwił mu to m.in. wicemarszałek Sejmu Ryszard Terlecki.

 

 


Opozycja nie wzięła udziału w głosowaniu


W głosowaniu nad nowelą nie wziął udziału żaden z posłów PO ani z Kukiz'15; głosował tylko jeden poseł Nowoczesnej - Krzysztof Mieszkowski, był przeciwko; z koła Republikanie głosowały przeciwko Małgorzata Janowska i Anna Siarkowska.


Przyjęcie ustawy posłowie przyjęli brawami i okrzykami: "demokracja".

 

PAP

prz/luq/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie