Schetyna ws. KRS: będziemy walczyć w Senacie, na koniec zostaje jeszcze prezydent

Polska

- Warto ciągle robić wiele, żeby nie dopuścić tej ustawy do wprowadzenia, do nabrania mocy legislacyjnej. Będziemy walczyć w Senacie, na końcu zostaje prezydent Duda – powiedział w programie „Gość Wydarzeń” lider PO Grzegorz Schetyna o przyjętej w środę przez Sejm nowelizacji ustawy o Krajowej Radzie Sądownictwa.

Sejm uchwalił w środę nowelizację ustawy o KRS - większość posłów opozycji nie wzięła udziału w głosowaniu. Schetyna mówił w Polsat News, że nowelizacja ustawy o KRS jest "niezgodna z konstytucją, ale przede wszystkim niszczy trójpodział władzy w Polsce". 

 

Ustawa o KRS, przygotowana przez rząd, przewiduje m.in. wygaszenie kadencji 15 członków Rady będących sędziami. Ich następców wybrałby Sejm - dziś wybierają ich środowiska sędziowskie. Według opozycji - która chce odrzucenia projektu - kadencji członków Rady nie można wygasić ustawą zwykłą, bo wymagałoby to zmiany konstytucji.


- Można krytykować KRS, ja nie mówię, żeby nie krytykować, nie zmieniać, nie korygować. Mówię tylko o tym, że wygasza się kadencje obecnych sędziów, że przekazuje się decyzje parlamentowi, czyli tak naprawdę PiS-owskiej większości. To jest anihilacja niezależnych sądów i niezależnych sędziów - powiedział szef PO.

 

Schetyna wyraził nadzieję, że sędziowie będą się bronić.

 

"Jeśli zawetuje ustawę o RIO, powinien zawetować ustawę o KRS"


Schetyna odniósł się także do nieoficjalnych informacji, według których prezydent Andrzej Duda zawetuje nowelizację ustawy o Regionalnych Izbach Obrachunkowych. Nowelizacja ustawy o RIO, którą przygotował rząd, zmienia zasady wyłaniania prezesów izb i rozszerza uprawnienia nadzorcze izb nad jednostkami samorządu terytorialnego.

 

Zdaniem Lidera PO, ewentualne weto będzie sprawdzianem niezawisłości i niezależności prezydenta.

 

- To jest pytanie, czy prezydenta stać (...) na suwerenność swojej pozycji - powiedział Schetyna.

 

- Zobaczymy, bo jeżeli prezydent zawetuje złą ustawę o RIO, niszczącą samorząd, to tak naprawdę w konsekwencji powinien zawetować ustawę o KRS-ie, z podobnych przyczyn - dodał.

 

Z kolei nowelizacja dot. regionalnych izb obrachunkowych zmienia zasady wyłaniania prezesów izb i rozszerza uprawnienia nadzorcze izb nad jednostkami samorządu terytorialnego. Ponadto m.in. nowela daje premierowi prawo zawieszenia organów jednostek samorządu terytorialnego i ustanowienia zarządu komisarycznego na okres do dwóch lat w razie "nierokującego szybkiej poprawy i przedłużającego się braku skuteczności w wykonywaniu przez nie zadań publicznych".

 

PAP, Polsat News

prz/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie