Posłowie PiS wycofali poparcie dla projektu opłaty paliwowej, by jeszcze tego samego dnia jednak go udzielić. "Biedni niewolnicy"

Polska
Posłowie PiS wycofali poparcie dla projektu opłaty paliwowej, by jeszcze tego samego dnia jednak go udzielić. "Biedni niewolnicy"
Pixabay.com/Skitterphoto/Zdj. ilustracyjne

"Informuję Pana Marszałka, że wycofuję poparcie dla poselskiego projektu ustawy o Funduszu Dróg Samorządowych oraz o zmianie niektórych innych ustaw" - takie pisma złożyli w środę posłowie PiS, m.in. Jerzy Wilk i Beata Mateusiak-Pielucha. Jeszcze tego samego dnia do marszałka Sejmu wpłynęły kolejne pisma od tych posłów, w których oświadczyli, że "jednak wyrażają poparcie" dla tego projektu.

Skany pism na Facebooku udostępnił poseł Kukiz’15 Wojciech Bakun.


"Jeżeli ktoś chce na własne oczy przekonać się jak wyglada partiokracja i wolny mandat poselski w wykonaniu PIS to proponuje spojrzeć na te decyzje dwóch posłów tejże partii" - napisał Bakun (pisownia oryginalna - red.).


"W ciągu jednego dnia wycofują poparcie, żeby chwile później ponownie udzielić poparcia. Co wydarzyło się w międzyczasie? Oczywiście rozmowa z prezesem... Smutne to jak bezwolnymi ludźmi są posłowie PIS'u..." - dodał poseł (pisownia oryginalna - red.).


Wpis podał dalej lider Kukiz’15 Paweł Kukiz. "Udostępniam. Dodam tylko, że takich posłów którzy »zmienili zdanie« było dziesięciu. Biedni niewolnicy..." - napisał Kukiz (pisownia oryginalna - red.).

 

 

- Mieliśmy rozmowę na klubie, przekonano nas argumentami - powiedziała PAP Beata Mateusiak-Pielucha, odnosząc się do zmiany swojej decyzji.

 

Jak dodała, nie znała szczegółów tego projektu. - Ale później wyjaśniono nam o co w nim chodzi, dlatego popieramy ten projekt - dodała posłanka PiS.


Nowa opłata drogowa


Projekt ustawy o Funduszu Dróg Samorządowych złożony przez grupę posłów PiS zakłada dofinansowanie budowy lub przebudowy dróg lokalnych oraz mostów na drogach wojewódzkich.


Z szacunków projektodawców wynika, że stawka opłaty drogowej zapewni budżetowi wpływy w wysokości ok. 4-5 mld zł rocznie. Połowa kwoty zostanie przeznaczona na mający powstać Fundusz Dróg Samorządowych, natomiast reszta wpływów zasili Krajowy Fundusz Drogowy.


"Zła, antyludzka i antyobywatelska"


Nad projektem w środę w Sejmie debatowali posłowie.


- Ta ustawa jest zła, antyludzka i antyobywatelska. Dlatego z tego miejsca chciałbym zaapelować do moich koleżanek i kolegów z Prawa i Sprawiedliwości, do kierownictwa Prawa i Sprawiedliwości żebyście wycofali państwo te podpisy pod tą ustawą - powiedział poseł PiS Łukasz Rzepecki.


Przeciw projektowi jest także opozycja, która złożyła wnioski o odrzucenie projektu w pierwszym czytaniu. Sejm jednak ich nie poparł i skierował projekt do prac w komisji.

 

polsatnews.pl, PAP

prz/luq/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie