Nie wąchaj jedzenia, nie utyjesz. Najnowsze wyniki badań amerykańskich naukowców

Technologie
Nie wąchaj jedzenia, nie utyjesz. Najnowsze wyniki badań amerykańskich naukowców
Pixabay/RestaurantAnticaRoma

Wąchanie produktów spożywczych przed ich spożyciem przyczynia się do wzrostu wagi - do takiego wniosku doszli naukowcy z Uniwersytetu Kalifornia w Berkeley. Badania przeprowadzone na grupie myszy wykazały, że gryzonie, które wcześniej wąchały pożywienie, przytyły prawie dwa razy tyle co szczury, które zjadały posiłki od razu.

Badania amerykańskich naukowców wskazują, że receptory węchowe myszy nasycały się aromatem jeszcze przed skosztowaniem produktów. I wysyłały od razu impuls, który wzmagał odkładanie się tkanki tłuszczowej.

 

Brak węchu równa się utrata wagi


Badacze zaobserwowali jednocześnie, że myszy pozbawione zmysłu węchu traciły w tym doświadczeniu na wadze. W wynikach badań opublikowanych w najnowszym wydaniu magazynu naukowego "Cell Metabolism" podkreślono, że ilość pożywienia spożywanego przez myszy zarówno pozbawionych zmysłu węchu, jak i tych, które nadal go posiadały, była identyczna.


Gdy myszom wzmocniono węch zaczęły tyć szybciej niż myszy z normalnym węchem.


- To jedno z pierwszych badań, które naprawdę pokazuje, że jeśli zmanipulować receptory węchowe, to możemy zmieniać postrzeganie przez mózg bilansu energetycznego. Pokazuje w jaki sposób mózg reguluje równowagę energetyczną - powiedział Céline Riera, była pracownik naukowy na UC Berkeley, a obecnie adiunkt w Cedars-Sinai Medical Center w Los Angeles.

 

Poznanie roli utraty węchu


Naukowcy zwrócili uwagę, że u ludzi tracących węch ze względu na wiek lub w wyniku chorób, np. Parkinsona, często pojawia się brak łaknienia. Utrata przyjemności z jedzenia prowadzi do depresji, która z kolei może spowodować utratę apetytu - wnioskują naukowcy.


Nowe badania mają przyczynić się, zdaniem naukowców, do poznania roli utraty węchu, jak i do opracowania terapii dla osób, które go utraciły.

 

Badania mogą też pomóc osobom, które mają problemy z utratą wagi. Naukowcy, którzy dowiedli, że zapach może być odpowiedzialny za zbędne kilogramy zalecają, aby osoby, które dbają o linię, zjadały to, co mają na talerzu bez wcześniejszego delektowania się zapachem.


berkeley.edu, polsatnews.pl

grz/hlk/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie