Karczewski: ten, kto przyczynia się do użycia sił porządkowych, powinien za to odpowiadać

Polska
Karczewski: ten, kto przyczynia się do użycia sił porządkowych, powinien za to odpowiadać
PAP/Radek Pietruszka

Za "konieczność wykorzystywania sił porządkowych" powinny odpowiadać - także finansowo - środowiska, które przyczyniają się do ich użycia - uznał marszałek Senatu Stanisław Karczewski. W jego ocenie propozycja obciążenia kosztami kontrmanifestantów jest "interesująca".

Szef MSWiA Mariusz Błaszczak we wtorek w radiowej Trójce powiedział, że rozmawiał w prezydium klubu PiS, by zmienić Prawo o zgromadzeniach "obciążając kosztami tych, którzy deklarują np. zablokowanie" zgromadzeń. "No bo oni są sprawcami tych kosztów, wzrostu tych kosztów" - powiedział minister.

 

W ocenie marszałka Senatu propozycja ministra jest "interesująca" i "ciekawa". Jego zdaniem za "konieczność wykorzystywania sił porządkowych" powinny odpowiadać - również finansowo - środowiska, w tym polityczne, które przyczyniają się do ich użycia.

 

"Kto ma te koszty pokryć?"

 

Karczewski na środowym briefingu podkreślił, że "do pewnego momentu miesięcznice katastrofy smoleńskiej odbywały się w sposób absolutnie pokojowy, spokojny, modlitewny". - Od pewnego czasu pewna część opozycji i również stowarzyszenia postanowiły przeszkadzać i blokować miesięcznice i w związku z potrzebne jest utrzymanie porządku - powiedział.

 

- Słyszałem, że niektórzy posłowie Platformy Obywatelskiej chcą, aby pokazać koszty, aby te koszty były widoczne i aby o tych kosztach można było mówić. Kto więc ma te koszty pokryć? - pytał.

 

Według niego cała sprawa przypomina sytuację, gdy ktoś najpierw namawia do rzucenia kamieniem w szybę i później dowiaduje się, jak droga jest jej wymiana. - Chyba więc ten kto rzucił kamieniem i wybił szybę powinien zwracać koszty wymiany tej szyby - dowodził.

 

PAP

zdr/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie