Handlowali paliwem, "prali pieniądze". 20 mln zł strat

Polska

Śląscy policjanci zatrzymali osiem osób, w tym dwie kobiety - mieszkańców województw śląskiego i małopolskiego - w wieku od 25 do 58 lat. Zajmowali się wprowadzaniem na rynek paliwa bez zapłaty należnego podatku VAT i "praniem pieniędzy". Straty Skarbu Państwa oszacowano na ponad 20 mln zł.

Członkowie grupy przestępczej na przełomie 2013 i 2014 roku sprowadzali z Niemiec olej napędowy z zerową stawką VAT na podstawione osoby - tzw. "słupy". Paliwo sprzedawali w Polsce, a odbiorcy otrzymywali dokumenty, że nabyli paliwo po wszelkich opłatach. Sprawcy nie odprowadzali jednak 23 proc. stawki VAT, narażając ostatecznie Skarb Państwa na straty sięgające ponad 20 mln zł.


Trzy z zatrzymanych osób zostały tymczasowo aresztowane, natomiast wobec pozostałych zastosowano "wolnościowe" środki zapobiegawcze, w tym kilkusettysięczne poręczenia majątkowe i zakazy opuszczania kraju.


Na poczet przyszłych kar i grzywien śledczy zabezpieczyli majątek podejrzanych o wartości 2,5 mln zł. Sprawcom grożą kary do 8 lat więzienia.

 

polsatnews.pl

grz/luq/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie