Dera: dwa przepisy noweli dot. RIO nie do obrony ze względu na normy konstytucyjne

Polska
Dera: dwa przepisy noweli dot. RIO nie do obrony ze względu na normy konstytucyjne
Polsat News

Możliwość badania wydatków samorządów pod względem gospodarności i opcja odwołania w trybie natychmiastowym wójtów, burmistrzów w sytuacji negatywnej opinii RIO są nie do obrony ze względu na normy konstytucyjne - powiedział w środę dziennikarzom prezydencki minister Andrzej Dera.

Dera był pytany przez dziennikarzy w Sejmie, dlaczego prezydent Andrzej Duda zawetował nowelę ustawy o regionalnych izbach obrachunkowych.

 

- Zawetował ją, ponieważ ta ustawa wprowadzała dwa takie mechanizmy, które nie obroniły się, jeśli się je porówna do norm konstytucyjnych - powiedział Dera.

 

Pierwszy to - jak mówił prezydencki minister - zgodnie z nowelizacją "RIO ma możliwość badania gospodarności, co jest naruszeniem takiej konstytucyjnie zagwarantowanej samodzielności samorządu". - Od gospodarności są radni i wyborcy. I oni powinni decydować, czy ktoś coś robi gospodarnie i wyciągać konsekwencje, a nie jakaś inna instytucja - powiedział prezydencki minister.

 

"Samodzielność samorządu została naruszona" 

 

Podkreślił, że "RIO jest powołane, by badać pod względem formalnym, finansowym, działalność samorządu, a nie pod względem celowości".

- Prawnie i konstytucyjnie zagwarantowana samodzielność samorządu została w ten sposób naruszona - ocenił Dera.

 

Druga zakwestionowana rzecz - powiedział prezydencki minister - "która jest nie do obrony ze względu na normy konstytucyjne, to możliwość odwołania w trybie natychmiastowym wójtów, burmistrzów w sytuacji negatywnej opinii RIO".

 

PAP

kar/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie