Dera: dwa przepisy noweli dot. RIO nie do obrony ze względu na normy konstytucyjne
Możliwość badania wydatków samorządów pod względem gospodarności i opcja odwołania w trybie natychmiastowym wójtów, burmistrzów w sytuacji negatywnej opinii RIO są nie do obrony ze względu na normy konstytucyjne - powiedział w środę dziennikarzom prezydencki minister Andrzej Dera.
Dera był pytany przez dziennikarzy w Sejmie, dlaczego prezydent Andrzej Duda zawetował nowelę ustawy o regionalnych izbach obrachunkowych.
- Zawetował ją, ponieważ ta ustawa wprowadzała dwa takie mechanizmy, które nie obroniły się, jeśli się je porówna do norm konstytucyjnych - powiedział Dera.
Pierwszy to - jak mówił prezydencki minister - zgodnie z nowelizacją "RIO ma możliwość badania gospodarności, co jest naruszeniem takiej konstytucyjnie zagwarantowanej samodzielności samorządu". - Od gospodarności są radni i wyborcy. I oni powinni decydować, czy ktoś coś robi gospodarnie i wyciągać konsekwencje, a nie jakaś inna instytucja - powiedział prezydencki minister.
"Samodzielność samorządu została naruszona"
Podkreślił, że "RIO jest powołane, by badać pod względem formalnym, finansowym, działalność samorządu, a nie pod względem celowości".
- Prawnie i konstytucyjnie zagwarantowana samodzielność samorządu została w ten sposób naruszona - ocenił Dera.
Druga zakwestionowana rzecz - powiedział prezydencki minister - "która jest nie do obrony ze względu na normy konstytucyjne, to możliwość odwołania w trybie natychmiastowym wójtów, burmistrzów w sytuacji negatywnej opinii RIO".
PAP
Czytaj więcej
Komentarze