"Podatków nie podwyższamy, nie robimy nowych". Jackowski w "Tak czy Nie"

Polska

PiS mówi o nowej opłacie drogowej, opozycja o nowych podatkach i opłacie paliwowej. W programie "Tak czy Nie" zaprzeczał temu senator PiS. Jan Maria Jackowski tłumaczył, że rząd nie chce w ten sposób łatać dziury w budżecie. W takie zapewnienia nie wierzy posłanka PO Izabela Leszczyna.

- Podatków nie podwyższamy, nie robimy nowych. Mamy na ten temat dwa fałsze, które się upowszechnia w opinii publicznej – podkreślił Jackowski.


Jak wyjaśnił, pierwszy to "zatykanie dziury w budżecie". - Nie, bo to są pieniądze znaczone i są one przeznaczone na dwa konkretne celowe fundusze i tylko na te fundusze mogą być wydatkowane - tłumaczył senator.


Na uwagę Piotra Witwickiego, że te fundusze "można przesunąć", Jackowski odpowiedział: "oczywiście, że można, ale ja mówię o tym kształcie ustawy, który jest".


Drugim "fałszem" dot. Ustawy o Funduszu Dróg Samorządowych - zdaniem Jackowskiego - jest to, że "spowoduje ona automatyczny wzrost cen paliwa o 20, czy 25 gr na litrze". - Nie jest to informacja precyzyjna - podkreślił senator.


- Pan senator twierdzi, że jak coś się nazywa "opłata drogowa" to nie jest nowym podatkiem. No, jest nowym podatkiem - odpowiedziała Leszczyna.


- Podnieśliście VAT o jeden punkt procentowy na 2017 r. Ustawa mówiła wyraźnie, że VAT 23 proc. kończy się 31 grudnia 2016 r., wprowadziliście też podatek bankowy - wymieniała posłanka PO.

 

W środę Sejm nie przychylił się do wniosków opozycji o odrzucenie projektu w pierwszym czytaniu i skierował go do komisji.

 

Sonda "Tak czy Nie"


Na stronie głównej polsatnews.pl zamieściliśmy sondę z pytaniem: czy kwestia opłaty paliwowej podzieli PiS?


60,2 proc. głosujących odpowiedziało "nie". Przeciwnego zdania było 39,8 proc. biorących udział w sondzie.


Wszystkie odcinki programu "Tak czy Nie" dostępne są w zakładce "Nasze programy".

 

Polsat News, polsatnews.pl

 

prz/luq/kan/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie