Częstochowa: seniorzy pod całodobową opieką teleopiekunów

Polska
Częstochowa: seniorzy pod całodobową opieką teleopiekunów
flickr.com/stevepb/CC0 Public Domain

"Bezpiecznie we własnym domu" - pod takim hasłem rusza w Częstochowie inicjatywa skierowana do seniorów, którzy wymagają całodobowego wsparcia. W jej ramach dwieście osób otrzyma sprzęt pozwalający w każdej chwili wezwać pomoc lub skontaktować się z teleopiekunem.

Nabór trwa do końca lipca, a system ma ruszyć najpóźniej w październiku.

 

Prezydent Częstochowy Krzysztof Matyjaszczyk podkreślił podczas środowej konferencji, że inicjatywa ma pomóc tym częstochowskim seniorom, których aktywność - z przyczyn losowych, choroby bądź niepełnosprawności - ogranicza się praktycznie do własnego mieszkania. - Wierzę, że to wsparcie się przyda, że seniorzy poczują się bezpieczniej, że nie pozostaną sami - dodał.

 

Uczestnicy przedsięwzięcia otrzymają bransoletki lub wisiorki wyposażone w sprzęt elektroniczny, umożliwiający 24-godzinny kontakt z Centrum Alarmowym. Jego pracownicy będą pomagać seniorom - czy to w przypadku zagrożenia życia lub zdrowia, czy w chwilach podwyższonego stresu, lęku lub samotności. Grupą docelową jest dwustu mieszkańców Częstochowy powyżej 60. roku życia, którzy są niepełnosprawni i/lub korzystają ze świadczeń pomocy społecznej bądź kwalifikują się do takich świadczeń.

 

Guzik umożliwiający wezwanie pomocy

 

Jak tłumaczono podczas konferencji, każde z tych urządzeń jest wyposażone w guzik umożliwiający wezwanie pomocy (dzięki nadajnikowi system ten ma działać w całym mieszkaniu danej osoby). Wciśnięcie tego guzika powoduje natychmiastowe połączenie się z teleopiekunami, którymi będą pracownicy Centrum; w godzinach dziennych pracować tam będzie również psycholog.

 

Następnie teleopiekun ocenia sytuację i zawiadamia osoby podane do kontaktu np. sąsiadkę, syna, wnuczkę, a w razie konieczności - wzywa pogotowie. Ponadto pozostaje on w kontakcie z seniorem aż do momentu udzielenia pomocy lub rozwiązania problemu.

 

Organizatorzy programu sugerują też, by prewencyjnie, już wcześniej przekazać klucze do mieszkania seniora osobom z tzw. sieci pomocowej.

 

Nabór do projektu trwa do końca lipca (z możliwością przedłużenia), a inicjatywa ma być realizowana do końca maja 2019 r. Z kolei podłączenie uczestników projektu do systemu teleopiekuńczego ma nastąpić najpóźniej w październiku.

 

Formularz zgłoszeniowy

 

Aby zakwalifikować się do projektu należy wypełnić formularz zgłoszeniowy. Druki te od piątku dostępne będą w Wydziale Polityki Społecznej Urzędu Miasta Częstochowy, tamtejszym Biurze Obsługi Interesanta oraz w Miejskim Ośrodkiem Pomocy Społecznej.

 

Jak podano, wartość projektu to 1,4 mln zł, z czego blisko 1,3 mln zł pochodzi z funduszy unijnych.

 

Program realizowany jest przez miasto Częstochowa, Stowarzyszenie "EBI Association" oraz spółkę Opieka Nova.

 

PAP

kar/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie