Chcesz mieszkać przy ul. Dobrej Zmiany lub ul. 500-plus? Przeprowadź się na Podlasie

Polska
Chcesz mieszkać przy ul. Dobrej Zmiany lub ul. 500-plus? Przeprowadź się na Podlasie
Google Street View
Ulica 22 Lipca w Borkach może zostać przemianowana na ul. Dobrej Zmiany

Tabliczki z nazwą "ul. Dobrej Zmiany" i "ul. 500-plus" mogą pojawić się wkrótce na fasadach budynków i płotach mieszkańców gminy Borki (woj. lubelskie) - na terenach określanych historycznie jako Podlasie Południowe. Takie propozycje nazw ulic zgłosili sami mieszkańcy w ramach konsultacji społecznych dotyczących dekomunizacji nazw ulic.

Konsultacje potrwają do 25 lipca. O propozycjach nazw, jakie pojawiły się do tej pory, w tym tych na cześć obecnej ekipy rządzącej i flagowego programu PiS, poinformował "Dziennik Gazeta Prawna". Jak podkreślono propozycje zgłosili sami mieszkańcy gminy.

 

Trzy ulice z szansą na "Dobrą zmianę"


Zmiany nazw ulic samorządy przeprowadzają po przyjęciu przez Sejm ustawy o zakazie propagowania komunizmu (Dz.U. z 2016 r. poz. 744; zwykle nazywanej dekomunizacyjną), zgodnie z którą m.in. nazwy dróg, ulic, mostów i placów nie mogą upamiętniać osób, organizacji, wydarzeń lub dat symbolizujących komunizm lub inny ustrój totalitarny ani w inny sposób takiego ustroju propagować.


Radni gminy Borki do zmiany nazw wytypowali trzy ulice: 22 Lipca w Woli Osowińskiej oraz II Armii Wojska Polskiego i 22 Lipca w Borkach.

 

Ul. 22 Lipca przemianowana na ul. 22 Lipca


W nietypowy sposób z nazwą "komunistycznej" ulicy poradzili sobie radni gminy Kruklanki w woj. warmińsko-mazurskim. Przyjęli oni w uchwałę zmieniając nazwę ul. 22 Lipca na... ul. 22 Lipca.


Jak uzasadnili radni, pierwotna nazwa była związana z Narodowym Świętem Odrodzenia Polski, obchodzonym w okresie PRL na pamiątkę rocznicy ogłoszenia manifestu Polskiego Komitetu Wyzwolenia Narodowego. Jednak - w ich ocenie - ponieważ takie święto zniesiono w 1990 r., to obecnie nazwa "nie budzi żadnych kontrowersji" w lokalnej społeczności.

 

Nowa nazwa nie spodobała się wojewodzie, który uznał, że to próba obejścia dekomunizacji i uchwałę uchylił, a jego decyzję oceni sąd administracyjny.

 

Radni gminy przekonują, że 22 Lipca jest już "wyłącznie datą w kalendarzu" i w żaden sposób "nie kojarzy się z ustrojem totalitarnym". Przypomnieli też, że papież Franciszek ustanowił w tym dniu Święto św. Marii Magdaleny.


gazetaprawna.pl, polsatnews.pl

grz/dro/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie