Wysłannik ONZ: potrzebny udział Kurdów przy opracowywaniu konstytucji Syrii

Świat
Wysłannik ONZ: potrzebny udział Kurdów przy opracowywaniu konstytucji Syrii
PAP/EPA/Salvatore Di Nolfi
Specjalny wysłannik ONZ ds. Syrii Staffan de Mistura

Specjalny wysłannik ONZ ds. Syrii Staffan de Mistura powiedział we wtorek w wywiadzie dla rosyjskiej agencji RIA Nowosti, że uważa za potrzebny udział syryjskich Kurdów w opracowywaniu nowej konstytucji Syrii czy w nowelizacji obecnej ustawy zasadniczej.

- Kurdowie są ważną społecznością w Syrii - powiedział de Mistura. - Uzasadnione jest mówienie o tym, że będą musieli brać udział w tworzeniu nowej konstytucji kraju lub zmienianiu obecnej - dodał.

 

Przedstawiciel ONZ zastrzegł, że obecnie toczą się "dyskusje techniczne o grafiku i o procesie" przygotowywania, a nie o samej konstytucji, jednak "kiedy nadejdzie czas, trudno będzie ignorować głos syryjskiej wspólnoty kurdyjskiej".

 

De Mistura podkreślił także, że we wszystkich grupach opozycji syryjskiej reprezentowani są Kurdowie. - Można powiedzieć, że kiedy Syryjczycy zaczną pracować nad konstytucją, to wszystkie części Syrii będą zaangażowane w ten proces - wskazał dyplomata.

 

Kwestie związane z uchwaleniem nowej konstytucji pojawiają się na negocjacjach w Genewie pod auspicjami ONZ. W poniedziałek rozpoczęła się siódma runda tych rozmów; poprzednie nie przyniosły znaczących rezultatów.

 

Projekt konstytucji syryjskiej

 

Na początku roku Rosja, pod której auspicjami odbywają się w Astanie odrębne negocjacje pokojowe w sprawie konfliktu syryjskiego, przedstawiła uczestnikom tych rozmów przygotowany przez rosyjskich i arabskich specjalistów projekt konstytucji syryjskiej, by - jak zapewniono w Moskwie - przyspieszyć proces pokojowy.

 

Media rosyjskie informowały wówczas, że w dokumencie była mowa o utworzeniu na terytorium Syrii kurdyjskiej autonomii kulturalnej o własnych organach władzy oraz statusie określonym odrębną ustawą.

 

PAP

kar/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie