Tunezja: proces domniemanych sprawców zamachu, w którym zginęły 22 osoby

Świat
Tunezja: proces domniemanych sprawców zamachu, w którym zginęły 22 osoby
PAP/EPA/STR

W Tunisie rozpoczął się we wtorek proces 24 osób powiązanych z zamachem w Muzeum Bardo w marcu 2015 roku. W ataku zginęło 21 turystów z zagranicy i policjant. Dwunastu osobom grozi kara śmierci.

Dwóch zamachowców z muzeum zostało zabitych przez służby bezpieczeństwa. W wyniku śledztwa wykryto siatkę osób, które pośrednio lub bezpośrednio brały udział w zamachu.

 

Na początku lutego podczas policyjnej akcji przeciwko islamistom na terenie Hesji w Niemczech aresztowano 36-letniego Tunezyjczyka, który brał prawdopodobnie udział w zamachu na Muzeum Bardo. Tunezyjczyk przyjechał do Niemiec w sierpniu 2015 roku i poprosił o azyl.

 

Atak na hotel w kurorcie Susa

 

W 2015 roku w Tunezji islamistyczni bojownicy szkoleni w Libii oprócz ataku na Muzeum Bardo przeprowadzili też atak na hotel w kurorcie Susa, w którym zginęło 38 osób, w większości brytyjskich turystów. W listopadzie tego samego roku 12 osób zginęło w samobójczym zamachu w Tunisie na autobus przewożący członków ochrony prezydenta Tunezji. Wszystkie ofiary śmiertelne to agenci służb odpowiedzialnych za bezpieczeństwo głowy państwa.

kar/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie