"Nie straszmy ludzi, że od razu zdrożeją paliwa" - Bogdan Rzońca w "Tak czy Nie"

Polska

Paliwo zdrożeje - alarmuje opozycja. Takim doniesieniom zaprzeczył w programie "Tak czy Nie" Bogdan Rzońca. Poseł PiS powiedział, że w projekcie ustawy o Funduszu Dróg Samorządowych nie ma mowy o podniesieniu opłaty paliwowej. W takie zapewnienia nie wierzy posłanka Nowoczesnej Paulina Henning-Kloska. - Proszę nie tworzyć mitów, że wprowadzicie opłatę, która nie obciąży klienta - powiedziała.

Projekt ustawy o Funduszu Dróg Samorządowych złożony przez grupę posłów PiS zakłada dofinansowanie budowy lub przebudowy dróg lokalnych oraz mostów na drogach wojewódzkich. Fundusz ma zasilać nowa opłata paliwowa w wysokości 20 groszy za litr. Projektem Sejm ma się zająć w tym tygodniu.

 

"Możemy zakładać, że rynek zachowa się mądrze"

 

- Mówimy o nowej daninie - o opłacie drogowej, nie o opłacie paliwowej, proszę nie mylić tych dwóch pojęć - powiedział Rzońca. 

 

Zwracając się do prowadzącego program Piotra Witwickiego zapytał: - Skąd pan wie, panie redaktorze, że np. Orlen, który jest w świetnej kondycji finansowej, albo Lotos, bo polska gospodarka świetnie się rozwija, że oni podwyższą (cenę paliwa - red.) od razu o 20 groszy - powiedział.

 

Dodał, że PiS mówi o tym, że ci którzy sprowadzają bądź produkują paliwo, będą płacić na ten fundusz, ale "wcale nie mówimy o tym, że od razu podrożeje o 20 czy o 25 groszy cena paliwa".

 

Zdaniem posła nie można mówić tutaj o bezpośrednim następstwie, jakim zdaniem opozycji będzie podwyżka cen na stacjach. Według Rzońcy, PiS likwiduje po kolei mafie paliwowe i "dlatego Lotos i Orlen obraca na rynku i produkuje większą ilością paliwa".

 

- Likwidując szarą strefę możemy zakładać, że rynek zachowa się mądrze. Lotos i Orlen mają dobre wyniki finansowe, państwo polskie działa dobrze, wobec tego nie straszmy ludzi, że od razu po wakacjach będzie drożej - mówił Rzońca.

 

"Niech pan nie tworzy mitów"

 

- Tak samo podatek bankowy, który został wprowadzony w zeszłym roku, miał dać do budżetu 5 miliardów złotych i miał się nie przełożyć na portfele Polaków. I nawet PiS zapisał to w ustawie. Ale ten zapis jest niemożliwy do sprawdzenia - odpowiedziała posłanka Nowoczesnej Paulina Henning-Kloska.

 

- Proszę nie tworzyć mitów, że wprowadzicie opłatę i ona nie obciąży klientów, bo tak samo ceny lokat spadły o pół procenta, a ceny kredytów wzrosły o pół procenta po tym, jak wszedł podatek bankowy - dodał.

 

- Pan twierdzi, że walczycie z mafią paliwową i przez to świetne są wyniki również budżetu państwa. I ten VAT, który twierdzicie, że takim szerokim strumieniem płynie, to płynie właśnie m.in. w cenie paliwa, którego obrót zwiększył się na rynku. Jeżeli kasujecie więcej VAT-u, to macie więcej pieniędzy między innymi na budowę dróg - stwierdziła.

 

Głosujący byli przeciw


Na stronie głównej polsatnews.pl zamieściliśmy sondę z pytaniem: czy jesteś za podniesieniem opłaty paliwowej proponowanej przez PiS?

 

Odpowiedzi "tak" udzieliło 11,7 proc. głosujących, "nie" odpowiedziało 88,3 proc. użytkowników biorących udział w sondzie.


Wszystkie odcinki programu "Tak czy Nie" dostępne są w zakładce "Nasze programy".

 

Polsat News, polsatnews.pl

prz/paw/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie