Sprawa śmierci Stachowiaka. Prokuratura otrzymała opinię biegłych

Polska
Sprawa śmierci Stachowiaka. Prokuratura otrzymała opinię biegłych
Polsat News

Poznańska prokuratura otrzymała już opinię dotyczącą badań odzieży Igora Stachowiaka z dnia jego śmierci. Śledczy nie ujawniają jej szczegółów, czekają na wyniki jeszcze jednej ekspertyzy.

W maju ub. roku Stachowiak został zatrzymany na wrocławskim rynku. Według funkcjonariuszy, mężczyzna był agresywny i dlatego musieli użyć paralizatora. Po przewiezieniu na komisariat mężczyzna stracił przytomność i pomimo reanimacji zmarł. Postępowanie w związku z jego śmiercią prowadzi Prokuratura Okręgowa w Poznaniu.

 

Sprawa stała się głośna po wyemitowaniu w maju, w TVN24 reportażu, w którym m.in. pokazano zapis z kamery paralizatora, którego kilkakrotnie użyto wobec zatrzymanego.

 

Ewentualne ślady użycia ręcznego miotacza gazu

 

Rzeczniczka poznańskiej prokuratury Magdalena Mazur-Prus powiedziała we wtorek, że śledczy otrzymali już oczekiwaną opinię dotyczącą odzieży Igora Stachowiaka. Biegli sprawdzali, czy na ubraniu, które mężczyzna miał na sobie w dniu zatrzymania były ślady użycia ręcznego miotacza gazu.

 

- Opinia dotycząca odzieży Igora Stachowiaka jest w tej chwili analizowana. Dopóki prokurator nie podejmie decyzji ws. dalszych kroków w tym postępowaniu, nie będziemy ujawniać jej wyników - powiedziała Mazur-Prus.

 

W maju, prokuratura informowała, że po otrzymaniu tej opinii będzie można ewentualnie przedstawić zarzuty konkretnym osobom. Już wiadomo, że śledczy czekają na wyniki jeszcze jednej, uzupełniającej ekspertyzy.

 

- Mamy pewne wątpliwości związane z okolicznościami zgonu Igora Stachowiaka i zadaliśmy biegłym kilka pytań - podała Mazur-Prus.

 

Prokuratura nie informuje na razie, kiedy można się spodziewać postawienia ewentualnych zarzutów konkretnym osobom.

 

Zdymisjonowani policjanci

 

W związku z wydarzeniami sprzed roku, szef MSWiA odwołał komendanta dolnośląskiej policji, jego zastępcę ds. prewencji oraz komendanta miejskiego we Wrocławiu. Pracę w policji straciło też pięciu policjantów z wrocławskiego komisariatu, w tym funkcjonariusz obwiniony o przekroczenie uprawnień wobec Igora Stachowiaka - użycie paralizatora wobec skutego kajdankami zatrzymanego.

 

Szósty policjant, który brał udział w czynnościach w związku z zatrzymaniem Stachowiaka zwolnił się na własną prośbę z policji w ubiegłym roku.

 

Prowadzone przez poznańską prokuraturę śledztwo powinno się zakończyć do 16 września.

 

PAP

zdr/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie