Schetyna: będzie projekt specustawy o Puszczy Białowieskiej

Polska
Schetyna: będzie projekt specustawy o Puszczy Białowieskiej
PAP/Paweł Supernak

Przygotowanie specustawy ws. Puszczy Białowieskiej - z rozwiązaniami w sprawie ochrony puszczy, ale też działaniami ważnymi dla życia i interesów mieszkańców regionu, która ma także pogodzić strony sporu w tej sprawie - zapowiedział we wtorek w Białowieży (Podlaskie) przewodniczący PO Grzegorz Schetyna.

W Białowieży spotkał się we wtorek na pierwszym - jak powiedział lider PO - wyjazdowym posiedzeniu gabinetu cieni PO. Wcześniej politycy Platformy byli w Hajnówce, odbyli spacer po Puszczy Białowiejskiej, mają się jeszcze spotkać z ekologami.

 

Schetyna mówił dziennikarzom, że PO traktuje sprawę puszczy w sposób "szczególny". - Dlatego mówimy: przygotujemy projekt specustawy, specjalnej ustawy, która będzie dedykowana Puszczy Białowiejskiej - mówił Schetyna. Dodał, że ta specustawa będzie pokazywała, że "można stworzyć konstrukcję", w której znajdą się wszystkie interesy różnych grup i problemy. Wymienił kwestie zachowanie parku narodowego, interesy mieszkańców, samorządów, mówił też o możliwości funkcjonowania w otulinie puszczy w "sposób normalny, cywilizowany".

 

"Będziemy chcieli zwrócić uwagę politykom europejskim"

 

Dodał, że PO będzie chciała zaangażować w tę sprawę instytucje w Strasburgu i Brukseli, w "rodzinie politycznej", w której jest PO. - Będziemy chcieli zwrócić uwagę politykom europejskim na problem Puszczy Białowieskiej - powiedział Schetyna.

 

Konferencja PO miała się pierwotnie odbyć w innym miejscu, przed wejściem na teren parku pałacowego, gdzie znajduje się siedziba Białowieskiego Parku Narodowego, ale została przeniesiona do hotelu, bo na miejsce przyszła grupa zwolenników wycinki w puszczy i działań ministerstwa środowiska oraz leśników. Protestujący chcieli także wejść do hotelu, ostatecznie po negocjacjach zostali przed hotelem, gdzie rozwinęli transparenty z napisami, m.in. "Szyszko = równowaga w lesie i przyrodzie".

 

PAP

kar/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie