Służby więzienne: nie składaliśmy wniosku ws. kary dla Nawalnego

Świat
Służby więzienne: nie składaliśmy wniosku ws. kary dla Nawalnego
Flickr/Evgeniy Isaev

Rosyjska Federalna Służba Więzienna (FSIN) zdementowała we wtorek doniesienia o złożeniu przez nią wniosku do sądu o zarządzenie wykonania kary więzienia dla opozycjonisty Aleksieja Nawalnego - podała służba prasowa FSIN. O wniosku informowały wcześniej media.

FSIN nie zwracała się do sądu dzielnicy Simonowska w Moskwie z wnioskiem o odwieszenie Nawalnemu wyroku warunkowego" - powiadomiła służba prasowa FSIN.

 

Wcześniej we wtorek sąd poinformował, że zwrócił do służb więziennych wniosek złożony przez FSIN, gdyż nie został on podpisany przez upoważnioną do tego osobę.

 

Informacje z sądu

 

O zwróceniu wniosku służby prasowe sądu poinformowały zaledwie kilka godzin po tym, jak media podały informację, że Federalna Służba Więzienna skierowała go do sądu.

 

Nawalny został w 2014 roku skazany na 3,5 roku kolonii karnej w zawieszeniu w procesie w sprawie Yves Rocher. Współoskarżonym był jego brat Oleg, któremu sąd nie zawiesił wykonania kary i który odbywa teraz wyrok w kolonii karnej.

 

Dwie sprawy karne

 

Służby więzienne ostrzegły Nawalnego w ostatnich tygodniach, że w związku z dwoma naruszeniami administracyjnymi, których się dopuścił w tym roku, będą chciały, by jego wyrok warunkowy zamienić na wykonanie kary.

 

Na kary kolonii karnej w zawieszeniu Nawalny został skazany w dwóch sprawach karnych. Dotąd FSIN dwukrotnie zwracała się do sądu o wykonanie kary, ale sąd odrzucał te wnioski.

 

W ostatnich miesiącach polityk stał się główną twarzą rosyjskiej opozycji. W marcu opublikował w internecie materiał śledczy dotyczący domniemanego ukrytego majątku premiera Rosji Dmitrija Miedwiediewa i wezwał do masowych protestów. Dwukrotnie, w marcu i w czerwcu br., w odpowiedzi na ten apel Nawalnego tysiące ludzi wyszły na ulice w wielu miastach Rosji.

 

Nawalny zadeklarował także zamiar startu w wyborach prezydenckich w Rosji w marcu przyszłego roku, choć Centralna Komisja Wyborcza uważa, że kandydowanie uniemożliwiają opozycjoniście ciążące na nim wyroki sądowe.

 

PAP

kar/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie