Największa w Europie fabryka składnika dopalaczy zlikwidowana. Akcja CBŚP na Pomorzu

Polska

Centralne Biuro Śledcze Policji zlikwidowało na Pomorzu jedną z największych fabryk klefedronu w Europie; ta psychoaktywna substancja, nazywana także 4CMC, to jeden z podstawowych składników tzw. dopalaczy.

Laboratorium produkcyjne znajdowało się w hali na terenie miejscowości Bożepole Małe (woj. pomorskie).

 

Funkcjonariusze CBŚP zabezpieczyli 135 kg substancji niebezpiecznych o wartości ponad 7 mln zł. - Z takiej ilości można było wyprodukować ponad 900 tys. porcji tej trucizny. Zabezpieczanie substancji, jak również wywożenie niebezpiecznych chemikaliów, trwało kilka dni - powiedział policjant znający sprawę.

 

- O tym, jak niebezpieczne było stężenie środków chemicznych w hali i jej okolicach, świadczy to, że dopiero po dwóch dniach można było wejść do środka, nie narażając życia i zdrowia policjantów i innych służb, pracujących na miejscu - podkreślił funkcjonariusz.

 

Mieszkańcy dwóch miejscowości bez wody

 

Jak dodał, lokalizacja laboratorium sprawiła, że zamknięto ujęcie wody dla mieszkańców dwóch okolicznych miejscowości, ze względu na ewentualne jej skażenie.

 

Wcześniej policjanci zatrzymali mężczyznę, który w swoim samochodzie przewoził ponad 14 kg klefedronu. W Prokuraturze Rejonowej w Zgierzu usłyszał zarzuty wprowadzania do obrotu substancji stanowiących zagrożenie dla zdrowia i życia - podało CBŚP.

 

Grozi za to do 8 lat pozbawienia wolności.

 

PAP

mr/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie