Wojewoda zakazał dwóch z trzech manifestacji, które kolidowały z miesięcznicą smoleńską

Polska
Wojewoda zakazał dwóch z trzech manifestacji, które kolidowały z miesięcznicą smoleńską
PAP/Radek Pietruszka

"Zakazuję zorganizowania zgromadzenia w dniu 10 lipca 2017 roku (...), które miało się odbyć w miejscu i czasie zgromadzenia cyklicznego mającego na celu oddanie hołdu Ofiarom katastrofy w Smoleńsku (...)" - głosi zarządzenie zastępcze wydanym w poniedziałek przez wojewodę mazowieckiego. Zakazy dotyczą dwóch z trzech zgromadzeń, które planowano zorganizować w okolicach Krakowskiego Przedmieścia.

Jedno ze zgromadzeń, które otrzymało zakaz od wojewody, miało się odbyć w godzinach 18:00-22:00 przy skwerze Hoovera. Celem manifestacji miał być "protest przeciwko wykorzystywaniu katastrofy smoleńskiej do celów politycznych".

 

Drugie zgromadzenie zostało zaplanowane przed Galerią Kordegarda u zbiegu ulic Krakowskie Przedmieście i Ossolińskich, w godz. 6:00-22:00. Jako cel zgromadzenia organizator wskazał "upamiętnienie miesięcznicy śmierci Prezydenta Lecha Kaczyńskiego".

 

Na stronie internetowej Urzędu m. st. Warszawy jest informacja o trzeciej manifestacji, która została zaplanowana w godzinach 8:00-22:00 przy skwerze Ks. Jana Twardowskiego przed pomnikiem B. Prusa u zbiegu ulic: Krakowskie Przedmieście i Karowa. W tym przypadku wojewoda nie wydał zakazu.

 

"Względy bezpieczeństwa"

 

Jak poinformowała polsatnews.pl rzecznik prasowa Wojewody Mazowieckiego Ewa Filipowicz, oba zakazy zostały wydane ze względów bezpieczeństwa, ponieważ te zgromadzenia dzieliłoby mniej niż 100 metrów od manifestacji związanej z obchodami miesięcznicy smoleńskiej.

 

W połowie grudnia 2016 roku parlament uchwalił nowelę Prawa o zgromadzeniach autorstwa PiS, regulującą zasady organizowania zgromadzeń. Zakłada ona m.in., że odległość między zgromadzeniami nie może być mniejsza niż 100 metrów.

 

Przewiduje też możliwość otrzymania na trzy lata zgody władz na cykliczne organizowanie zgromadzeń i brak możliwości organizacji konkurencyjnego zgromadzenia w tym samym miejscu.

 

Negatywna opinia Komendy Stołecznej Policji

 

W uzasadnieniu decyzji z 10 lipca wojewoda Zdzisław Sipiera przypomniał m.in., że 27 kwietnia 2017 roku wydał zgodę na organizację wydarzenia cyklicznego mającego na celu "oddanie hołdu Ofiarom katastrofy w Smoleńsku" od ul. Świętojańskiej przez pl. Zamkowy po ul. Krakowskie Przedmieście do ul. Karowej w Warszawie. Zgoda dotyczy wydarzeń organizowanych każdego dziesiątego dnia miesiąca od maja 2017 do kwietnia 2020 r.

 

Wojewoda podkreślił, że Komenda Stołeczna Policji skierowała do niego informację, z której wynika, że odbycie zgromadzeń w miejscu i czasie zgromadzenia cyklicznego "stwarza realne zagrożenie bezpieczeństwa i porządku publicznego." 

 

Pełne uzasadnienie wojewody można przeczytać tutaj i tutaj.

 

polsatnews.pl

luq/dro/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie