Trump anulował program imigracyjny dla przedsiębiorców z zagranicy

Świat
Trump anulował program imigracyjny dla przedsiębiorców z zagranicy
PAP/EPA/SEAN GALLUP

Resort bezpieczeństwa narodowego podał w poniedziałek, że administracja prezydenta USA Donalda Trumpa anulowała program imigracyjny z czasów Baracka Obamy, który miał zachęcać zagranicznych przedsiębiorców do osiedlania się w USA i zakładania tam firm.

Ma być to spowodowane faktem, że urzędnicy imigracyjni są aktualnie przytłoczeni ważniejszą pracą.

 

Były prezydent Obama wprowadził regulacje w formie rozporządzenia wykonawczego i miały one zacząć obowiązywać w przyszłym tygodniu. Ówczesna administracja wyliczyła, że program przyciągnąłby około trzech tysięcy przedsiębiorców rocznie.

 

Zgodnie z tym programem cudzoziemcy, którzy chcieli założyć firmy bądź zainwestować w tzw. start-upy, uzyskaliby specjalne pozwolenie, które pozwalałoby im przebywać i pracować w USA legalnie oraz potencjalnie nabyć amerykańskie obywatelstwo. Minimalny poziom inwestycji, by się do programu zakwalifikować, był stosunkowo niski: 250 tys. dolarów i 10 proc. kapitału spółki.

 

"Za hojne" przepisy

 

Trump jest jednakże sceptyczny w stosunku do takiego specjalnego traktowania i nakazał resortowi bezpieczeństwa narodowego wycofanie przepisów, które były według niego "za hojne". Resort ten podał w swoim oświadczeniu, że przepisy zostają odroczone do co najmniej marca 2018 roku, a najprawdopodobniej nigdy nie wejdą w życie.

 

Urząd ds. obywatelstwa i imigracji USCIS (U.S. Citizenship and Immigration Services), który jest odpowiedzialny między innymi za wydawanie wiz, pozwoleń na pracę oraz deportacje, jest przytłoczony obowiązkami i nie jest w stanie zatrudnić i wyszkolić pracowników, którzy zajęliby się wdrażaniem nowego programu. USCIS podał, że zasoby ludzkie, które aktualnie posiada, są potrzebne do zapewnienia prawidłowego funkcjonowania wielu istniejących już programów migracyjnych.

 

"Krok w tył dla USA"

 

Aktywiści na rzecz praw imigrantów skrytykowali posunięcie Trumpa. Szef organizacji FWD.us Todd Schulte powiedział: "Bezsprzecznie jest to krok w tył dla USA w globalnym wyścigu w poszukiwaniu talentów. Powinniśmy zachęcać inwestorów i wynalazców, by osiedlali się w naszym kraju, a nie sprawiać, że udadzą się gdzie indziej". FWD.us jest organizacją wspieraną przez założyciela Facebooka Marka Zuckerberga.

 

PAP

kar/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie