Przecieki ws. "Mieszkania plus". W Warszawie ma powstać ponad tysiąc lokali
W środę BGK Nieruchomości podpisze warunkową umowę inwestycyjną w ramach rządowego programu Mieszkanie plus na budowę lokali w stolicy - dowiedziała się PAP ze źródeł zbliżonych do jednej ze stron umowy. Na warszawskiej Woli powstanie 1,1 tys. mieszkań.
- Będą to pierwsze mieszkanie powstałe na gruntach Skarbu Państwa - precyzuje źródło PAP. "Dotychczasowe inwestycje BGK Nieruchomości (BGKN) realizowane są w oparciu o umowy z samorządami lub inwestorami prywatnymi".
Z informacji PAP wynika, że mieszkania zostaną wybudowane na warszawskiej Wola. Budynki będą położone przy jednej z głównych ulic, dlatego też będzie dobry dostęp do komunikacji miejskiej.
Szczegóły inwestycji mają zostać ogłoszone w środę na konferencji prasowej z udziałem przedstawicieli Ministerstwa Infrastruktury i Budownictwa oraz Ministerstwa Rozwoju.
BGK Nieruchomości zarządza funduszem odpowiedzialnym za część komercyjną programu Mieszkanie plus, będącego częścią Narodowego Programu Mieszkaniowego (NPM).
Budownictwo na wynajem na gruntach Skarbu Państwa
NPM (przyjęty przez rząd we wrześniu 2016 roku) zakłada zwiększenie dostępu do mieszkań dla osób o średnich i niskich dochodach oraz poprawę stanu technicznego zasobów mieszkaniowych wraz ze zwiększeniem ich efektywności energetycznej.
W skład Narodowego Programu Mieszkaniowego wchodzi pakiet Mieszkanie plus, oparty na trzech filarach, mających pomóc stworzyć w Polsce ofertę mieszkaniową kierowaną do wszystkich gospodarstw domowych. Chodzi o dostępne budownictwo na wynajem na gruntach Skarbu Państwa (obecnie prowadzony jest pilotaż części komercyjnej Mieszkanie plus), wsparcie dla systematycznego oszczędzania na cele mieszkaniowe (IKM) oraz społeczne budownictwo czynszowe.
Pilotaż części komercyjnej prowadzony jest przez BGK Nieruchomości. Trwają już budowy domów m.in. w Jarocinie, Białej Podlaskiej, Gdyni, Pruszkowie. BGKN zakłada, że na koniec 2017 r. w ramach programu Mieszkanie plus w budowie będzie 10 tys. lokali.
PAP
Czytaj więcej
Komentarze