Policja przejęła ok. 3 ton kości słoniowej przemycanej z RPA

Świat
Policja przejęła ok. 3 ton kości słoniowej przemycanej z RPA
Reuters
Ponad 7 ton kości słoniowej przemyconej z Malezji. Dla jej pozyskania zabito od 700 do 1000 słoni. Hong Kong, 6 lipca 2017

Wietnamska policja przejęła na północy kraju prawie trzy tony kości słoniowej przemyconej z Republiki Południowej Afryki (RPA). To kolejna tego typu akcja policji podjęta w walce z nielegalnym handlem "białym złotem".

Policja w prowincji Thanh Hoa poinformowała w poniedziałek, że kość słoniową znaleziono w skrzyniach w jednej z ciężarówek zatrzymanych przez policję w sobotę rano.

 

Kierowca ciężarówki twierdzi, że został wynajęty do przetransportowania cennego towaru z prowincji Dong Nai na południu Wietnamu do stolicy kraju, Hanoi. Więcej szczegółów nie podano.

 

Zagrożony gatunek

 

Wietnamskie władze regularnie konfiskują kość słoniową. W zeszłym roku przejęto prawie siedem ton kości słoniowej w Mieście Ho Chi Minha (dawny Sajgon), głównym ośrodku handlowym na południu kraju.

 

Obrońcy praw człowieka systematycznie zarzucają władzom komunistycznego Wietnamu, że nie zapobiegają próbom handlu materiałem pochodzącym od zagrożonych gatunków.

 

Kość słoniowa jest bardzo ceniona w tradycyjnej medycynie w Wietnamie, wyrabia się z niej również przedmioty dekoracyjne. Nie słabnie też popyt na róg nosorożca w związku z przekonaniem, że może leczyć raka.

 

Zakaz handlu kością słoniową

 

Konwencja o międzynarodowym handlu dzikimi zwierzętami i roślinami gatunków zagrożonych wyginięciem (CITES) w 1989 roku zakazała międzynarodowego handlu kością, choć w 1997 roku zezwoliła krajom południowej Afryki na ograniczoną sprzedaż.

 

Według ekspertów Azja, w szczególności Chiny i Japonia, jest największym rynkiem zbytu nielegalnie pozyskiwanej kości słoniowej.

 

W Wietnamie polowanie na słonie jest zabronione.

 

PAP

mta/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie