"Ma powstrzymać się od picia i prowadzenia pojazdów". Kumulacja przewinień pijanego kierowcy

Polska
"Ma powstrzymać się od picia i prowadzenia pojazdów". Kumulacja przewinień pijanego kierowcy
Pixabay/miguelrd68

31-letni kierowca nie zatrzymał się do kontroli w Lisowicach (Dolnośląskie), gwałtownie przyspieszył, by zjechać na polną drogę, gdzie utknął w zaroślach. Był kompletnie pijany, miał dożywotni zakaz prowadzenia pojazdów, nie miał przy sobie dokumentów, przewoził pasażera bez zapiętych pasów, samochód miał aktualnych badań technicznych, obowiązkowego wyposażenia oraz ubezpieczenia OC.

Legnicy policjanci zauważyli kierującego Oplem Corsą w Lisowicach, gdy nieporadnie próbował włączyć się do ruchu. Widząc nerwowe reakcje kierowcy postanowili go zatrzymać do kontroli.


Choć mundurowi dawali wyraźne sygnały do zatrzymania się, kierowca nie miał zamiaru zjechać na pobocze, przyspieszył za to gwałtownie i zaczął uciekać. Pościg zakończył się, gdy po zjechaniu na polną drogę kierowca nie poradził sobie z opanowaniem auta i wjechał w zarośla, gdzie utknął na dobre.

 

Z auta wyskoczył pasażer, który zaczął uciekać przez policjantami. Jednak mundurowi skutecznie zablokowali mu drogę ucieczki.

 

Kierowca trafił do aresztu, a opla zabrała pomoc drogowa.

 

Miał 2 promile alkoholu


31-letni kierowca miał w organizmie 2 promile alkoholu. Prokuratura zastosowała wobec niego dozór policyjny połączony z nakazem powstrzymania się od nadużywania alkoholu i prowadzenia pojazdów mechanicznych.


Zgodnie z nowym przepisami, które weszły w życie 1 czerwca, za niezatrzymanie się do kontroli drogowej, grozi kara do 5 lat pozbawienia wolności.


Za przestępstwo kierowania pojazdem mechanicznym w stanie nietrzeźwości grozi grzywna, ograniczenie wolności lub kara pozbawienia wolności do 2 lat.


Jeżeli nietrzeźwy kierowca był już wcześniej prawomocnie skazany za prowadzenie pojazdu mechanicznego po alkoholu lub kierował samochodem w stanie nietrzeźwości podczas obowiązywania go zakazu prowadzenia pojazdów  mechanicznych, zagrożenie karą za to przestępstwo jest zwiększone i wynosi od 3 miesięcy do 5 lat pozbawienia wolności.

 

polsatnews.pl

grz/dro/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie