Kreml: Rosja jest zaniepokojona planami wejścia Ukrainy do NATO

Świat
Kreml: Rosja jest zaniepokojona planami wejścia Ukrainy do NATO
NATO Association of Canada

Rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow powiedział w poniedziałek, że Rosja jest zaniepokojona planami Ukrainy dotyczącymi jej ewentualnego wejścia do NATO. Podkreślił, że Rosja niepokoiła się przez ostatnie lata przybliżaniem się do jej granic infrastruktury Sojuszu.

- Ukraina w NATO to kwestia, która w znacznym stopniu pośrednio dotyczy Rosji - powiedział Pieskow na codziennym briefingu dla dziennikarzy. Podkreślił przy tym, że Moskwa "w ciągu wielu lat jest bardzo zaniepokojona przybliżaniem się infrastruktury wojskowej NATO do rosyjskich granic".

 

- Potencjalnie to wstąpienie Ukrainy do NATO może być dalszym krokiem w tym kierunku, co oczywiście nie będzie sprzyjać wzmocnieniu na kontynencie europejskim stabilności i bezpieczeństwa - dodał rzecznik Kremla.

 

Pieskow powiedział również, że rozmieszczenie w Donbasie misji pokojowej "możliwe jest tylko za zgodą walczących stron" i oświadczył, że stronami tymi są przedstawiciele "republik w Donbasie - Donieckiej Republiki Ludowej i Ługańskiej Republiki Ludowej". "Republiki ludowe" proklamowali prorosyjscy separatyści na kontrolowanych przez siebie obszarach obwodów wschodniej Ukrainy: donieckim i ługańskim.

 

"Rosja nie miała i nie ma jakichkolwiek żołnierzy na Ukrainie"

 

Przedstawiciel Kremla zapewnił w poniedziałek, że Rosja "nie miała i nie ma jakichkolwiek (swoich) żołnierzy na Ukrainie". Pytany o zatrzymanego niedawno w Donbasie obywatela Rosji Wiktora Agiejewa Pieskow powiedział, że w tej sprawie należy opierać się na informacjach Ministerstwa Obrony Rosji.

 

Rosyjski resort zapewnił po zatrzymaniu Agiejewa, że był on żołnierzem służby zasadniczej sił zbrojnych Rosji, ale odszedł z niej w roku 2016 i nie wstąpił na służbę kontraktową. Sam Agiejew - według jego wypowiedzi opublikowanej przez telewizję ukraińską - potwierdził, że jest żołnierzem kontraktowym w rosyjskiej armii.

 

W poniedziałek w Kijowie odbyło się posiedzenie Komisji Ukraina-NATO z udziałem sekretarza generalnego sojuszu Jensa Stoltenberga. Prezydent Petro Poroszenko powiedział po posiedzeniu komisji, że Ukraina nie zamierza obecnie ubiegać się o członkostwo w NATO, lecz do 2020 roku chce osiągnąć standardy, które w nim obowiązują. Stoltenberg powiedział po obradach, że państwa NATO oczekują od Rosji wycofania żołnierzy z terytorium Ukrainy.

 

PAP

dk/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie