Kolejna runda rozmów pokojowych w sprawie Syrii

Świat
Kolejna runda rozmów pokojowych w sprawie Syrii
PAP/EPA/SALVATORE DI NOLFI / POOL

W Genewie rozpoczęła się w poniedziałek siódma runda rozmów pod auspicjami ONZ w sprawie uregulowania konfliktu w Syrii. Negocjacje między delegacjami syryjskiego rządu i zbrojnej opozycji prowadzi specjalny wysłannik ONZ ds. Syrii Staffan de Mistura.

Wysłannik ONZ spotka się najpierw z przedstawicielami rządu Syrii, a następnie odbędzie spotkanie z reprezentantami opozycji.

 

W niedzielę na południowym zachodzie Syrii zaczęło obowiązywać zawieszenie broni. Rozejm został ogłoszony po piątkowym spotkaniu prezydentów USA i Rosji, Donalda Trumpa i Władimira Putina, w kuluarach szczytu G20 w Hamburgu. Zawieszenie broni ogłoszono po wielotygodniowych tajnych rozmowach w stolicy Jordanii, Ammanie.

 

Rozejm ma obowiązywać w prowincjach Dara, Kunejtra i As-Suwajda. Jego celem jest uspokojenie Izraela i Jordanii; państwa te obawiają się obecności przy swych granicach sił wspieranych przez Iran i współpracujących z władzami w Damaszku. Rozejm nie obejmuje bojowników dżihadystycznego Państwa Islamskiego (IS).

 

W czasie trwającego w Syrii od sześciu lat konfliktu żadne zawieszenie broni nie utrzymało się przez dłuższy okres.

 

PAP

dk/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie