Groźba trąb powietrznych. Nadchodzą burze. Niepokojące prognozy dla ośmiu województw

Polska

W województwach na południowym zachodzie kraju obowiązują ostrzeżenia drugiego stopnia w związku z prognozowanymi burzami z gradem - poinformowało w poniedziałek Rządowe Centrum Bezpieczeństwa. Może powtórzyć się sytuacja z Landzmierza na Opolszczyźnie, gdzie w piątek przeszła trąba powietrzna. Tym razem strefa zagrożenia tornadem obejmować będzie województwo śląskie i małopolskie.

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenia drugiego stopnia (w trzystopniowej skali) dla województw: lubuskiego, wielkopolskiego, łódzkiego, świętokrzyskiego, dolnośląskiego, opolskiego, śląskiego i małopolskiego.


Ten poniedziałek jest jednym z nielicznych dni w roku, kiedy pojawia się pomarańczowe (patrz rysunek - red.) ostrzeżenie przed burzami. Świadczy to o naprawdę dużym zagrożeniu nawałnicami i nie można go bagatelizować. Po południu, wieczorem i w pierwszej części nocy nawałnice mogą pojawiać się na Śląsku, w Małopolsce, Wielkopolsce, Ziemi Łódzkiej i Kielecczyźnie.

 

 


W strefie pomarańczowej w ciągu jednej godziny może spaść do 50 mm deszczu, przez co możliwe są lokalne podtopienia dróg i zabudowań. Grad może mieć średnicę do 5 cm i uszkadzać dachy zabudowań, karoserie samochodowe i uprawy. Porywisty wiatr, osiągający do 100 km/h, może zerwać linie energetyczne i połamać gałęzie. Możliwe są trąby powietrzne.


W strefie żółtej w ciągu jednej godziny może spaść do 30 mm deszczu, grad może mieć średnicę do 3 cm, a wiatr osiągać do 90 km/h. W strefie zielonej spodziewamy się ulewnego deszczu do 15 mm, z gradem o średnicy do 1 cm i porywistym wiatrem do 80 km/h.

 

twojapogoda.pl, polsatnews.pl

grz/hlk/kar/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie