Barierki i zwiększone siły policyjne. Koszty zabezpieczania miesięcznic smoleńskich przed Pałacem Prezydenckim w stolicy

Polska

7,5 mln zł - to szacowany koszt zabezpieczenia miesięcznic smoleńskich do 2020 roku. Jednak utrzymywanie bezpieczeństwa przy okazji tych wydarzeń na Krakowskim Przedmieściu kosztuje coraz więcej. Najdroższa do tej pory była miesięcznica z czerwca. Komenda Stołeczna Policji oszacowała, że na zabezpieczenia wydano wówczas ponad 440 tys. zł. Porządku pilnowało wtedy 1891 funkcjonariuszy policji.

Jeszcze w styczniu 2015 roku miesięcznicę smoleńską zabezpieczało tylko 89 policjantów i kosztowało to około 8 tys. zł.

 

Rocznice dużo droższe niż miesięcznice

 

Dużo droższe były rocznice. W kwietniu 2016 roku porządku pilnowało 1853 policjantów, a koszty zabezpieczeń wzrosły do blisko 400 tys. zł.

 

Tegoroczne miesięcznice zabezpieczało kolejno: w styczniu 772 policjantów, lutym 830, a w marcu 986. Koszty wahały się od 150 tys. do 170 tys. zł.

 

Najdroższa do tej pory były obchody z czerwca, gdy doszło do protestów m.in. stowarzyszenia Obywatele RP. Na zabezpieczenie wydarzeń na Krakowskim Przedmieściu w ubiegłym miesiącu wydano ponad 440 tys. zł.

 

Zamknięte ulice wokół Pałacu Prezydenckiego

 

Tym razem policja również zastosowała znaczne środki zabezpieczające.

 

Część Krakowskiego Przedmieścia w Warszawie, od placu Zamkowego do ulicy Karowej jest w poniedziałek całkowicie odcięta przez funkcjonariuszy. W wielu miejscach stoją płotki oddzielający obszar, na którym odbędzie się miesięcznica.

 

Środki zastosowane przed 87. miesięcznicą mają związek z zapowiedziami organizacji kontrmanifestacji, na której swoją obecność zapowiedzieli m.in. były opozycjonista Władysław Frasyniuk i poseł Stefan Niesiołowski (Europejscy Demokraci), a wcześniej także były prezydent Lech Wałęsa, który ostatecznie nie pojawi się ze względu na hospitalizację.

 

Polsat News, polsatnews.pl

mr/hlk/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie