"Niech Rodzina Radia Maryja nadal dobrze służy Kościołowi i Ojczyźnie"

Polska
"Niech Rodzina Radia Maryja nadal dobrze służy Kościołowi i Ojczyźnie"
PAP/Radek Pietruszka

Polacy potrzebują zjednoczenia wokół fundamentalnych wartości patriotycznych, etycznych, społecznych, religijnych - napisał prezydent Andrzej Duda w liście do zgromadzonych w niedzielę na Jasnej Górze uczestników 26. Pielgrzymki Rodziny Radia Maryja. "Waszą siłą jest zjednoczenie wokół wspólnych wartości" - napisała z kolei premier Beata Szydło.

W swoim przesłaniu do uczestników pielgrzymki, odczytanym przez prezydenckiego ministra Adama Kwiatkowskiego, Andrzej Duda dziękował Rodzinie Radia Maryja za wszystkie dzieła realizowane z inicjatywy toruńskiej rozgłośni.

 

"Bardzo się cieszę, że państwa wspólnota rozwija się i coraz pełniej rozkwita, wciąż owocując licznymi nowymi dziełami. Audycje Radia Maryja, programy Telewizji Trwam i publikacje Naszego Dziennika łączą rodaków w kraju i Polonię za granicą" - napisał prezydent.

 

"Jestem przekonany, że Polacy potrzebują zjednoczenia wokół fundamentalnych wartości patriotycznych, etycznych, społecznych, religijnych" - wskazał Andrzej Duda.

 

"Zarazem też uważam, że we współczesnym świecie, zdominowanym przez szum informacyjny, w którym odbiorcom często trudno jest odróżnić prawdę od fałszu, odkrycie od plotki, sensację od manipulacji, ogromnie ważną rolę mają do odegrania rzetelne, profesjonalne, wiarygodne środki masowego przekazu" - napisał prezydent, oceniając, że do wykonywania zawodu dziennikarza "jako odpowiedzialnej służby publicznej" formuje młodych ludzi Wyższa Szkoła Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu.

 

"Chcę dzisiaj z całego serca podziękować Rodzie Radia Maryja za wszystkie te wspaniałe dzieła. Dziękuję za to, że współtworzą państwo właśnie taką wspólnotę i takie media, że na co dzień kierują się państwo ewangelicznym wskazaniem, które jest również hasłem obecnej pielgrzymki - Idźcie i głoście" - napisał Duda, wyrażając nadzieję, że spotkanie na Jasnej Górze da jego uczestnikom umocnienie i inspirację do kolejnych działań.

 

"Niech Rodzina Radia Maryja nadal dobrze służy Kościołowi i Ojczyźnie" - życzył prezydent.

 

"Chcę podziękować za pamięć o naszych bohaterskich rodakach"

 

W liście do uczestników pielgrzymki Duda wspominał swój udział w obchodach jubileuszu 25-lecia Radia Maryja w grudniu ubiegłego roku. Prezydent odwiedził wtedy również toruńskie sanktuarium Najświętszej Marii Panny Gwiazdy Nowej Ewangelizacji i św. Jana Pawła II. Wspominał wrażenie, jakie zrobiła na nim Kaplica Pamięci, poświęcona Polakom ratującym Żydów podczas II wojny światowej.

 

"Wspominając tamte uroczystości chcę jeszcze raz podziękować za pamięć o naszych bohaterskich rodakach, którzy w imię miłości bliźniego i solidarności międzyludzkiej przeciwstawili się niemieckiej zbrodniczej machinie zagłady. Uważam, że z ich historii płynie zawsze aktualne i ogromnie ważne przesłanie. Jestem głęboko wdzięczny za to, że Rodzina Radia Maryja niesie ja nam, współczesnym Polakom" - napisał prezydent.

 

"Wyróżnia was nieustanna działalność ewangelizacyjna"

 

Do uczestników pielgrzymki napisała również premier Beata Szydło.

 

List premier odczytała podczas niedzielnych uroczystości na Jasnej Górze szefowa jej kancelarii Beata Kempa. Beata Szydło zapewniła w nim uczestników spotkania o swojej pamięci i dziękowała wszystkim, którzy przyczynili się do organizacji pielgrzymki i innych spotkań "służących promowaniu wartości bliskich Polakom".

 

"Tegoroczna peregrynacja odbywa się pod hasłem Idźcie i głoście. Oddaje ono szczególny charakter Rodziny Radia Maryja. Waszą siłą jest zjednoczenie wokół wspólnych wartości, troska o dobro Ojczyzny i zachowanie polskiego dziedzictwa, opartego na chrześcijańskich fundamentach" - napisała premier.

 

"Przede wszystkim wyróżnia was nieustanna działalność ewangelizacyjna w lokalnych środowiskach. To chwalebna, ale i odpowiedzialna misja, przejawia się bowiem poprzez okazywanie miłosierdzia i otwarcia serca na drugiego człowieka. Poprzez bycie wzorem postawy moralnej i inspirującym przykładem dla innych, poprzez bycie dobrym człowiekiem" - wskazała premier.

 

W swoim liście Beata Szydło napisała, że niewiele jest miejsc tak symbolicznie związanych z losami polskiego narodu i tak bliskich Polakom jak sanktuarium Matki Bożej Częstochowskiej na Jasnej Górze.

 

"Od stuleci do jasnogórskiej pani pielgrzymowali wierni, by błagać o łaski, przedstawiali jej swoje prośby, żale i pragnienia. Wiedzieli, że mają w niej oparcie" - napisała premier, nawiązując także do obchodzonego w tym roku jubileuszu 300-lecia koronacji Cudownego Obrazu Matki Bożej Częstochowskiej.

 

"Nie byłoby pielgrzymek, gdyby nie ojciec Tadeusz Rydzyk"

 

"Wydarzenie sprzed wielu wieków było manifestacją wiary i patriotyzmu. Jestem przekonana, że takie będzie też wasze spotkanie" - napisała premier, podkreślając rolę w organizacji pielgrzymki założyciela i dyrektora toruńskiej rozgłośni, ojca Tadeusza Rydzyka.

 

"Nie byłoby tej i innych pielgrzymek Rodziny Radia Maryja, gdyby nie wasz przewodnik, ojciec Tadeusz Rydzyk. Jego posługa, jego dzieło, zasługuje na wyrazy szacunku i wdzięczności" - napisała premier.

 

"Życzę, by doświadczenia pielgrzymki i wstawiennictwo Matki Bożej przyniosło jej uczestnikom nowe siły, by mierzyć się z codziennymi wyzwaniami i budować dobrą przyszłość dla naszego kraju" - zakończyła swój list szefowa rządu. "Dziękujemy" - skandowali uczestnicy pielgrzymki po jego odczytaniu.

 

Uczestniczą m.in. Brudziński, Kempa i ministrowie

 

W niedzielnej pielgrzymce Rodziny Radia Maryja na Jasną Górę uczestniczą m.in.: wicemarszałek Sejmu Joachim Brudziński, a także liczni ministrowie, wśród nich szefowa Kancelarii Premier Beata Kempa, a także ministrowie: sprawiedliwości Zbigniew Ziobro, obrony narodowej Antoni Macierewicz, spraw wewnętrznych i administracji Mariusz Błaszczak, rolnictwa Krzysztof Jurgiel, środowiska Jan Szyszko, gospodarki morskiej Marek Gróbarczyk oraz sportu Witold Bańka.

 

Radio Maryja to ogólnopolska katolicka rozgłośnia radiowa, założona 8 grudnia 1991 r. Należy do Prowincji Warszawskiej Redemptorystów. W ciągu minionych lat działalności przy Radiu Maryja powstały Telewizja Trwam, Nasz Dziennik, miesięcznik "W Naszej Rodzinie", a także Wyższa Szkoła Kultury Społecznej i Medialnej, Fundacja "Lux Veritatis" i Fundacja "Nasza Przyszłość".

 

PAP

zdr/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie