Białystok: saperzy wywieźli półtonową bombę. Ewakuowani mieszkańcy wracają do domów

Polska

Około godziny trwała w niedzielę w Białymstoku akcja podnoszenia i wywiezienia półtonowej bomby z czasów II wojny światowej, którą znaleziono na terenie przebudowy ul. Ciołkowskiego. Od godz. 14 mieszkańcy mogą wracać do domów. Akcja przebiegła bezpiecznie i spokojnie - oceniły służby. Niewybuch będzie w poniedziałek zneutralizowany na poligonie w Orzyszu - poinformował szef MON.

Akcję usunięcia niewybuchu przeprowadzili saperzy z 16. Patrolu Rozminowania w Białymstoku. Bombę przy pomocy dźwigu załadowano na specjalny pojazd zwany bombowozem i wywieziono na poligon w Orzyszu. Ewakuowano blisko 10 tys. osób.

 

Akcja podniesienia bomby zaczęła się kilka minut przed 13; od rana do godz. 12 ewakuowano mieszkańców, potem teren sprawdzały jeszcze służby. Na sam okres podnoszenia i ładowania bomby w "punkcie zero" było tylko pięć osób; pojazdy saperskie z bombą opuściły Białystok o 14 i udały się na poligon w Orzyszu - poinformował po zakończeniu akcji prezydent Białegostoku Tadeusz Truskolaski.

 

"Perfekcyjnie" przeprowadzona akcja

 

Na czas akcji był zamknięty ruch w rejonie objętym ewakuacją. Po jej zakończeniu był stopniowo przywracany przez policję.

 

Prezydent Truskolaski dziękował mieszkańcom za dyscyplinę, słuchanie próśb związanych z ewakuacją, bo dzięki temu wszystko mogło sprawnie się odbyć. Akcję określił jako "perfekcyjnie" przeprowadzoną.

 

- Nie odnotowaliśmy żadnych incydentów - mówił prezydent. Dziękował również wszystkim służbom, a także mediom. - To zagrożenie na szczęście nie wystąpiło dzięki dobremu planowaniu (...). Naszym priorytetem było bezpieczeństwo mieszkańców. To bezpieczeństwo zostało w pełni zapewnione - podsumował.

 

W akcji w niedzielę brało udział łącznie ok. 300 osób z różnych służb, a samych policjantów - ponad stu. Nieliczni mieszkańcy - kilkunastu - skorzystali z miejsc przygotowanych w szkołach na czas konieczności opuszczenia domów, kilkanaście osób przewieziono do szpitali. Największą operacją okazała się ewakuacja podopiecznych Domu Pomocy Społecznej przy ul. Baranowickiej. W innych placówkach umieszczono na kilka godzin ok. 170 osób, około stu było w wyznaczonych szkołach, a 70 zabrały rodziny.

 

Poinformowani o ewakuacji

 

Specjalne busy woziły osoby niepełnosprawne. Lista potrzebujących była wcześniej ustalona i znana - mówił dyrektor Miejskiego Centrum Zarządzania Kryzysowego Marian Maciejewski.

 

Komendant miejski policji w Białymstoku Wojciech Macutkiewicz powiedział, że od piątku policjanci odwiedzili każdy z adresów w domach i mieszkaniach, skąd w niedzielę mieszkańcy musieli się ewakuować. Miasto podawało, że było ok. 1,9 tys. adresów. Macutkiewicz nie podał, ile osób mogło zostać w domach, policja nie pukała w niedzielę do każdych drzwi.

 

 

Jeszcze przed rozpoczęciem akcji obecny na miejscu wiceszef MSWiA Jarosław Zieliński dziękował wszystkim służbom i samorządom Białegostoku i Supraśla za zaangażowanie i przygotowanie akcji. Mówił, że akcja jest "wyjątkowa" - raczej się nie zdarza znalezienie tak dużej bomby, która przeleżała tyle lat po wojnie.

 

Zieliński poinformował, że z powodu akcji, z niedzieli na środę przełożono oficjalne uroczystości święta policji w Białystoku, bo w niedzielę najważniejsza była praca policji nad zachowaniem bezpieczeństwa w trudnej sytuacji z niewybuchem.

 

500 kilogramowa bomba

 

Zastępca komendanta głównego policji Jan Lach podkreślił, że podlaska policja samodzielnie wykonywała zadania związane z akcją. - Nie potrzebowała wsparcia, wszystkie zadania są realizowane według oceny Komendy Głównej prawidłowo - dodał.

 

Komendant wojewódzki podlaskiej policji Daniel Kołnierowicz poinformował, że zabezpieczony transport z bombą konwojuje Żandarmeria Wojskowa, zaś kilkudziesięciu policjantów z drogówki służy jej pomocą.

 

Wywieziona bomba - jak wcześniej informowano - waży ok. 500 kg, z czego sam materiał wybuchowy może ważyć ok 220 kg. To niemiecka bomba lotnicza. Potencjalny promień rażenia tego niewybuchu to ponad 1,3 km, dlatego ewakuowano mieszkańców ok. 60 ulic w Białymstoku oraz części sąsiednich Zaścianek i Grabówki w gminie Supraśl.

 

Według historyków, bomba może pochodzić z 1941 lub 1944 r. Piotr Karczewski z Muzeum Wojska w Białymstoku mówił wcześniej Polskiemu Radiu Białystok, że bomba nie wybuchła być może dlatego, że miała np. wady fabryczne zapalnika, albo spadła w miękką ziemię i nie zdążyła się uzbroić. Dodał, że bomba mogła być zrzucona w celu zniszczenia torów kolejowych lub drogi w miejscu, gdzie ją znaleziono, bo ze źródeł historycznych nie wynika, by znajdowały się tam inne ważne strategicznie obiekty.

 

PAP, fot. PAP/Artur Reszko

zdr/dk/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie