Posłanka Ewa Lieder kandydatką Nowoczesnej na prezydenta Gdańska

Polska
Posłanka Ewa Lieder kandydatką Nowoczesnej na prezydenta Gdańska
PAP/Adam Warżawa

Posłanka Nowoczesnej z Pomorza Ewa Lieder w wyborach samorządowych w 2018 r. będzie kandydatką na prezydenta Gdańska, a ekonomista i przedsiębiorca Bartłomiej Austen - na prezydenta Gdyni - poinformowano podczas briefingu Nowoczesnej w sobotę w Gdyni.

Lider partii Ryszard Petru poinformował, że ugrupowanie wystawi swych kandydatów na prezydenta w Gdyni i w Gdańsku. Dodał, że "partia będzie wystawiać kandydatów w całym kraju". "Są miejscowości, w których będziemy szukać porozumień ponadpartyjnych, np. z ruchami miejskimi lub lokalnymi" - wyjaśnił.

 

Posłanka Ewa Lieder powiedziała, że Nowoczesna przygotowuje się do wyborów bardzo intensywnie. - Będziemy mieć dla każdego miasta w Trójmieście program - zapowiedziała. Przyznała, że działacze "zastanawiają się czy nie będzie kontynuowana w całym kraju akcja dotycząca lokalnych problemów". - Co można poprawić, co można zmienić w miastach, żeby nam wszystkim żyło się lepiej, wygodniej - tłumaczyła. Zaznaczyła, że "w naszym programie będziemy pilnowali żeby mieszkańcy byli szczęśliwymi mieszkańcami miast".

 

"Dotychczasowi prezydenci są już za długo"

 

Lieder przyznała, że "nie będzie łatwo pokonać dotychczasowych prezydentów Gdańska i Gdyni". - To nie jest łatwe zadanie ale to nie znaczy, że jest to zadanie niemożliwe - dodała. Oceniła, że "już jest czas, żeby w wielu miastach zmienić prezydentów". - Oni są już za długo, może już za bardzo się przyzwyczaili, w całej Polsce wiele miast potrzebuje zmiany, może młodszych ludzi, z nowymi pomysłami, z nową energią - przekonywała.

 

Powiedziała, że Nowoczesna wystawi listy swoich kandydatów na radnych w Gdańsku w Gdyni i "w wielu miejscowościach w okręgach nr 25 i 26 (obejmujących całe województwo pomorskie - red.)". - Jesteśmy jeszcze przed ostatecznymi decyzjami, być może będziemy mieć koalicje z lokalnymi działaczami - dodała.

 

- Mamy jeszcze KOD, mamy wiele innych różnych organizacji, z którymi można. To są ludzie, którzy działają na rzecz miasta, nie do końca to jest ważne, czy są w jakiejś partii czy nie są - tłumaczyła Lieder.

 

Obecna kandydatka Nowoczesnej ubiegała się o urząd prezydenta Gdańska w wyborach w 2014 r. z ramienia ugrupowania Gdańsk Obywatelski. Zajęła trzecie miejsce na sześcioro kandydatów.

 

Kandydat na prezydenta Gdyni Bartłomiej Austen powiedział, że jego kampania "wystartuje ostro" po wakacjach. Zwrócił uwagę, że obecny prezydent Gdyni Wojciech Szczurek "współrządzi Gdynią tak naprawdę od 1991 roku, najpierw jako przewodniczący Rady Miasta, a od 1998 roku jako prezydent". - Będziemy starali się przekonać mieszkańców, że już czas na zmianę - dodał.

 

Paweł Adamowicz jest prezydentem Gdańska od 1998 roku, wcześniej przez cztery lata był przewodniczącym Rady Miasta.

 

"Nie chodzi o krytykę, ale o pokazanie zupełnie nowej wizji"

 

Petru zapowiedział, że Nowoczesna będzie prowadzić "kampanie pozytywne, a nie negatywne". - Tu nie chodzi o krytykę ale o pokazanie zupełnie nowej wizji - wyjaśnił. "Bo to, że miasto dobrze się rozwija to nie znaczy, że nie może się rozwijać jeszcze lepiej a doświadczenia światowe pokazują, że jak ktoś bardzo długo rządzi, to zaczyna się przyzwyczajać i przestaje trochę słuchać mieszkańców - argumentował Petru.

 

Lider Nowoczesnej poinformował, że w całym kraju Nowoczesna ma ok. 6 tysięcy członków, na Pomorzu - ponad 300, z tego 80 osób w Gdyni.

 

Przebywający w sobotę w Trójmieście Petru uczestniczył m.in. w otwarciu biura poselskiego Ewy Lieder w Gdyni, spotkał się z działaczami partii i z mieszkańcami oraz wziął udział w spływie kajakowym po Motławie w Gdańsku.

 

PAP

zdr/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie