"New York Times": Europa Wschodnia rośnie w siłę. Polska "gospodarczą gwiazdą poza zasięgiem radarów"

Świat
"New York Times": Europa Wschodnia rośnie w siłę. Polska "gospodarczą gwiazdą poza zasięgiem radarów"
Flickr/Torrenegra/CC BY 2.0

Europa Wschodnia rośnie w siłę, niektóre małe kraje, jak Czechy, wysuwają się na czoło tego peletonu, ale Polska jest tuż za nimi i może stać się bardzo ważną gospodarką - pisze komentator "NYT".

Polska, która ma blisko 40 mln mieszkańców i gospodarkę wartą około pół biliona dolarów, staje się na tyle dużą gospodarką, by „na globalnej mapie gospodarczej umiejscowić całą Europę Wschodnią” - ocenia w „NYT” Ruchir Sharma.

 

"Polska stara się piąć do góry - tak jak (robiły to) azjatyckie, cudowne (gospodarki) - jako potęga przemysłowa" - wyjaśnia.

 

Chociaż produkcja przemysłowa generalnie spada, to nieliczne państwa wciąż dobrze sobie radzą w tej sferze gospodarki i są wśród nich np. Korea Płd., Czechy i właśnie Polska - kontynuuje publicysta.

 

Ostatnim państwem, które zdołało się przebić - 20 lat temu - do ligi państw zaawansowanych była Korea Południowa; „następnym krajem, który mógłby prawdopodobnie dołączyć do tego klubu, mogłaby być Polska, gospodarcza gwiazda poza zasięgiem radarów” - ocenia.

 

"Dwa lata populizmu nie wykoleiły postępu w Polsce"


Sharma podkreśla, że przywódcy PiS byli zachwyceni tym, iż prezydent USA Donald Trump postanowił odwiedzić Polskę przed oficjalną podróżą do Niemiec i Francji.

 

„Inni europejscy przywódcy są zdenerwowani tym, że populizm Tumpa jest echem prawicowego nacjonalizmu jego polskich gospodarzy - jedni i drudzy byli krytykowani jako nieliberalne zagrożenie dla powojennego porządku (politycznego) na Zachodzie” - pisze publicysta. Dodaje jednak, że „dwa lata populizmu nie wykoleiły trwającego ćwierć stulecia systematycznego postępu w Polsce”.

 

Cytując Międzynarodowy Fundusz Walutowy komentator "NYT" podkreśla, że Polska gospodarka od 1991 roku rosła średnio o 4 proc. PKB rocznie i, "co godne uwagi, nie ucierpiała z powodu ani jednego roku negatywnego wzrostu (gospodarki)". "W ciągu tych 25 lat średni dochód w Polsce wzrósł do prawie 13 tys. dol. (rocznie) z 2,3 tys. dol.” -  dodaje.

 

Publicysta „NYT” zwraca też uwagę na niezmienne nastawienie Polaków, które określa jako „pro-amerykańskie, antyrosyjskie”. Według niego jest ono „głębsze niż obecne populistyczne nastroje, co sprawia, że Polska jest naturalnym i coraz silniejszym sojusznikiem Ameryki”.

 

PAP

prz/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie