Zorganizowali nielegalną zbiórkę na ŚDM. Odpowiedzą przed sądem

Polska
Zorganizowali nielegalną zbiórkę na ŚDM. Odpowiedzą przed sądem
Polsat News

Trzej mężczyźni odpowiedzą przed sądem za zorganizowanie nielegalnej zbiórki pieniędzy z okazji Światowych Dni Młodzieży w 2016 r. w Krakowie. Akt oskarżenia w tej sprawie przekazano do sądu - poinformował w piątek prok. Krzysztof Dratwa z Prokuratury Okręgowej w Krakowie.

Śledztwo w tej sprawie wszczęte zostało 28 lipca 2016 r., gdy wolontariusz ŚDM zgłosił policji, że zauważył mężczyznę, który zbierał datki na Światowe Dni Młodzieży z puszką oklejoną wizerunkami papieża Franciszka.

 

Zbieraniem datków zajmowali się przeważnie młodzi ludzie, ubrani w koszulki z logo ŚDM i wyposażeni w identyfikatory, które miały sprawić wrażenie, iż są zatrudnieni przez organizatorów ŚDM.

 

Tymczasem organizatorzy ŚDM nie prowadzili publicznej zbiórki pieniędzy na to wydarzenie.

 

Kupili koszulki z logo ŚDM i naklejki z tematyką religijną

 

Prokuratura Rejonowa Kraków-Śródmieście Zachód oskarżyła Tomasza B., Pawła K. i Wojciecha D. o to, że od 18 maja 2016 r. do 23 lipca 2016 r. w Krakowie i na terenie innych miast Polski, wspólnie i w porozumieniu oraz dla osiągnięcia zysku, założyli spółki Kwestia i Euro, zakupili koszulki z logo Światowych Dni Młodzieży i naklejki związane z tematyką religijną oraz puszki przeznaczone do zbiórki pieniędzy. Następnie zatrudnili na umowy zlecenia osoby, które przeprowadzały kwestę, wręczając donatorom religijne naklejki.

 

Według prokuratury miało to wywołać wrażenie, że zbiórka odbywa się pod auspicjami organizatorów ŚDM w Krakowie oraz wprowadzić w błąd co do rzeczywistego przeznaczenia zebranych środków pieniężnych.

 

Zebrali 3,2 tys. zł

 

Jak podała prokuratura, oskarżeni zebrali w ten sposób 3,2 tys. zł, 46 Euro, 48 pensów, 2 szekle izraelskie, 100 forintów, 13 koron czeskich, 1 koronę słowacką.

 

W śledztwie żaden z podejrzanych nie przyznał się do zarzucanego im czynu, natomiast wszyscy złożyli obszerne wyjaśnienia. Grozi im kara od 6 miesięcy do 8 lat pozbawienia wolności.

 

Światowe Dni Młodzieży 2016 pod hasłem "Błogosławieni miłosierni, albowiem oni miłosierdzia dostąpią" odbyły się w Krakowie i w Wieliczce w dniach od 26 do 31 lipca 2016 roku.

 

PAP

mr/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie