"Wyprali" ponad 87 mln zł. Usłyszeli zarzuty

Polska
"Wyprali" ponad 87 mln zł. Usłyszeli zarzuty
lodzka.policja.gov.pl

Zarzuty działania w zorganizowanej grupie przestępczej zajmującej się praniem brudnych pieniędzy usłyszały cztery osoby, w tym obywatel Turcji - poinformowała łódzka policja. Według śledczych grupa "wyprała" ponad 87 mln zł. Podejrzanym grozi do 10 lat więzienia.

Jak poinformowała w piątek rzeczniczka łódzkiej policji Joanna Kącka, są to kolejne osoby podejrzane w tej sprawie. Wcześniej w styczniu i maju tego roku policja zatrzymała dwóch innych mężczyzn. Oni także usłyszeli zarzuty prania brudnych pieniędzy.

 

Jak wyjaśniła Kącka, w połowie tygodnia policjanci z wydziału do walki z przestępczością gospodarczą Komendy Wojewódzkiej Policji w Łodzi przeprowadzili akcję na terenie województwa zachodniopomorskiego, mazowieckiego i łódzkiego, gdzie zatrzymali czterech mężczyzn w wieku 63, 50, 43 i 37 lat. Wchodzili oni w skład zorganizowanej grupy przestępczej zajmującej się przekazywaniem na rachunki bankowe kilku podmiotów gospodarczych co najmniej 87 mln zł pochodzących z procederu fałszowania deklaracji podatkowych i uszczuplenia VAT.

 

Obywatel Turcji na czele grupy przestępczej


Trzech z zatrzymanych mężczyzn to tzw. słupy. Oficjalnie byli przedsiębiorcami prowadzącymi firmy m.in. z branży tekstylnej. 37-letni obywatel Turcji, który został zatrzymany w Warszawie na terenie ekskluzywnego osiedla, miał stać na czele grupy przestępczej.

 

Jak poinformowała Kącka, z zebranego materiału dowodowego wynika, że to on czerpał główne korzyści finansowe z nielegalnego procederu związanego z fikcyjnymi transakcjami pomiędzy założonymi do tego procederu firmami.

 

Podczas przeszukań domów i firm zarejestrowanych na podejrzanych funkcjonariusze zabezpieczyli m.in. dokumentację księgową.

 

Śledztwo w tej sprawie prowadzi Prokuratura Okręgowa w Łodzi. Prokuratorzy postawili zatrzymanym zarzuty działania w zorganizowanej grupie przestępczej zajmującej się praniem brudnych pieniędzy. Grozi im do 10 lat więzienia. Obywatel Turcji został aresztowany na trzy miesiące.

 

PAP

prz/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie